The Russian role in the Middle East (Syria) 2013-2020
Rusya'nın Ortadoğu'daki rolü (Suriye) 2013-2020
- Tez No: 787761
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Rıdvan KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez, Rusya'nın Orta Doğu'daki rolünü, özellikle de Suriye'yi 2013-2020 tartışmaktadır. Tez ayrıca Rusya'nın Orta Doğu'daki faaliyetlerini yöneten bir dizi hedefe odaklanmaktadır. SSCB ile ABD arasındaki rekabet döneminde Ortadoğu önemli bir çatışma alanıydı. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Rusya Federasyonu krize girmiş ve bölgeye olan ilgisini kaybetmiştir. Rusya yetkilileri tarafından Batı, özellikle ABD tarafından körüklenen ve yönlendirilen olarak algılanan Arap Bahar'ının ardından Ortadoğu yeniden Kremlin'in jeostratejik düşüncesinde yer aldı. Dolayısıyla, Libya liderinin devrilmesi veya Batı'nın Beşar Esad'ı iktidardan indirmeye yönelik açık emelleri, Vladimir Putin'i harekete geçmeye yöneltti. Bu tez, Rus dış politikasını, Suriye'deki askeri müdahale eylemini, Kremlin'in Neo-süper güç politikasının prizmasını yorumlamaktadır. Burada, askeri müdahalenin yanı sıra hem bölgesel hem de uluslararası aşamalarda Suriye çatışmasına dahil olan Rus dış politika yapıcılarının gerekli motivasyonuna da ışık tutulmaktadır. Suriye İç Savaşı ortaya çıktığında, Rusya hızla Esad rejimi lehine yanıt verdi. Aynı zamanda özellikle 11 Eylül sonrasında ABD'nin Orta Doğu politikalarında başarısız olması nedeniyle Ortadoğu bölgesindeki terör faaliyetleri tüm dünyaya yayılmıştır. Başkan Putin'in Orta Doğu ve Doğu Akdeniz bölgesindeki uzun vadeli hedefleri, Ortadoğu bölgesinde bir güç haline geldi. Bu tez, Suriye'nin Rusya tarafından temsil edilen dış müttefikinin devam edeceğini ve Rusya'nın ortak çıkarlar elde etmek ve bölgesel ve küresel siyasette önemli bir rol oynamak için Esad rejimini desteklemeye devam edeceğini iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the role of Russia in Middle East particularly Syria 2013-2020. The thesis also focuses on a number of objectives that govern the activities of Russia in the Middle East. The Middle East had a significant role in the competition between the USSR and the US. Crisis within the Russian Federation and a subsequent lack of interest in the region followed the dissolution of the USSR. After the Arab Spring, which Russian authorities saw as being driven and directed by the West, primarily the US, the Middle East once again entered the Kremlin's geostrategic thinking. This is why Vladimir Putin took action after the fall of the Libyan leader or the open ambitions of the West to depose Bashar Al-Assad. In this dissertation, we offer a reading of Russian foreign policy, its military involvement action in Syria including Moscow's reemerging superpower. A light here is also shed, besides the military intervention, on the necessary motivation of the Russian foreign policy makers who are involved in the Syrian conflict on both regional and international stages. When the Syrian Civil war has emerged, Russia has quickly responded in favor of Al-Assad regime. At the same time, due to the failure of the US on the Middle East policies especially after 9/11, the terrorist activities in the Middle East region have spread to the rest of the world. President Putin's long-term objectives in the Middle East and Eastern Mediterranean region have becoming a power in the Middle East region. This thesis argues that Syria's external ally represented by Russia appears to be continued and that Russia will keep supporting Assad's regime so as to gain common interests and play a major role in regional and global politics.