Crossfit ve fonksiyonel antrenman modellerini tercih eden sedanter bireylerin motivasyonlarının karşılaştırılması
Comparison of the exercise motivation of sedentary individuals WHO prefer crossfit and functional training models
  1. Tez No: 787843
  2. Yazar: YUNUS YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırmada crossfit ve fonksiyonel antrenmanı tercih eden sedanter bireylerin egzersiz motivasyonlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklem gurubunu İstanbul ili, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Bahçelievler Spor Kompleksinde fonksiyonel antrenman ve crosfit yapan bireyler oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak, bireyleri rekreasyonel egzersize motive edebilecek faktörleri belirlemek amacıyla geliştirilen,''Rekreasyonel Egzersiz Motivasyon Ölçeği'' (REMM) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin normal dağılım özelliği taşıyıp taşımadıkları tek örneklem Kolmogorov-Simirnova ve Shapiro-Wilk testleri ile tespit edilmiştir. İkili değişkenler için Mann Whitney U testi, ikiden fazla değişkenler için Kruskall Wallis Test kullanılmıştır. Bulgular 0,05 düzeyinde anlamlı kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare the exercise motivations of sedentary individuals who prefer crossfit and functional training. The sample group of the research consists of individuals who do functional training and crossfit in Bahçelievler Sports Complex, which is affiliated to the Metropolitan Municipality of Istanbul. The“Recreational Exercise Motivation Scale”(REMM), which was developed to determine the factors that can motivate individuals for recreational exercise, was used as a data collection tool in the study. It was determined whether the data obtained in the study had normal distribution or not, with the single-sample Kolmogorov-Simirnova and Shapiro-Wilk tests. Mann Whitney U test was used for binary variables and Kruskall Wallis Test was used for more than two variables. Findings were considered significant at the 0.05 level.