Siber savaşların etkileri ile devletlerin güvenlik stratejileri
With the effects of cyber wars security strategies of states
  1. Tez No: 787863
  2. Yazar: MUHAMMET FATİH AYKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yaşamış olduğunuz çağda bilgisayar ve telekomünikasyon alanında yaşanan değişim teknolojiye olan bağlılığı artırmıştır. Dijital teknolojiler internetin ortaya çıkması ile hızla bir gelişim göstermiştir. İnternet hayatı kolaylaştıran faydalarının yanında birtakım sorunları da beraberinde getirmiş, yeni bir saldırı ortamı oluşturmuştur. İletişimin merkezi olan internetin kötü amaçlı olarak kullanılması da engellenemez hale gelmiştir Bu alanda dünyamızda ulusal ve uluslararası boyutta siber saldırı, siber savaş ve siber güvenlik gibi kavramlar ortaya çıkmıştır. Yapılan saldırılar sonrası ülkelerin güvenlik otoriterileri bu alandan gelen saldırılara ilişkin savunma stratejileri geliştirmeye başlamıştır. Hazırlamış olduğum bu tez çalışmasında ülkeler ve uluslararası örgütler ile ulusal ölçekte siber savaş boyutunda yaşanan saldırılara örnekler verilmiş sonrasında ise ekonomik, siyasi, toplumsal ve medya boyutları incelenerek siber savaşın bu alanlara etkisi araştırılmıştır. Daha sonra ise ülkelerin ayrı ayrı savunma stratejilerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The change in the field of computers and telecommunication in the era you live in has increased the commitment to technology. Digital technologies have developed rapidly with the emergence of the internet. In addition to the benefits that make life easier, the Internet has brought some problems with it and created a new attack environment. The malicious use of the internet, which is the center of communication, has also become unavoidable. In this field, concepts such as national and international cyber attacks, cyber warfare and cyber security have emerged in our world. After the attacks, the security authorities of the countries started to develop defense strategies for attacks from this area. In this thesis that I have prepared, examples of attacks in the dimension of cyber warfare on a national scale with countries and international organizations are given, and then the effects of cyber war on these areas are investigated by examining the economic, political, social and media dimensions. Then, the defense strategies of the countries are mentioned separately.