Dünyada gelişen yeni savaş yöntemleri: Siber savaş örneği
New methods of war world in the developing: Cyber war example
- Tez No: 964682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Savaş, artık yalnız fiziksel cephelerde değil; dijital ortamlarda, görünmeyen tehditlere karşı da yürütülmektedir. Bu durum, uluslararası güvenlik, ekonomik istikrar ve birey hakları üzerinde derin etkiler yaratmaktadır. Bu çalışmada, savaş kavramının tarihsel dönüşümü ve dijital çağda ortaya çıkan siber savaş olgusu çok boyutlu olarak ele alınmıştır. Birinci Bölümde, savaşın kavramsal temelleri ele alınmış; savaş, siber savaş hibrit savaşlar, yumuşak güç, siber suçlar ve siber uzay gibi kavramlar tartışılmış, uluslararası hukuki sınıflandırmalarla siber suçların kapsamı ortaya konmuştur. İkinci Bölümde, savaşın tarihsel gelişimi ile birlikte siber saldırı türleri, bu saldırılardan korunma yolları ve siber güvenlik sistemleri incelenmiştir. Kötü amaçlı yazılımlar, fidye yazılımları, hizmet engelleme saldırıları gibi tehditler detaylandırılarak güvenlik duvarları ve saldırı tespit sistemleri gibi savunma önlemlerine yer verilmiştir. Üçüncü Bölümde ise, dünya genelinde gerçekleşmiş önemli siber saldırı örnekleri üzerinden siber savaşın uluslararası etkileri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, günümüzün kaçınılmaz bir güvenlik gerçeği olan siber savaş devletleri, kurumları ve bireyleri dijital tehditlere karşı yeni stratejiler geliştirmeye zorlamaktadır.
Özet (Çeviri)
War is no longer fought only on physical fronts, but also in digital environments against invisible threats. This has profound effects on international security, economic stability and individual rights. In this study, the historical transformation of the concept of war and the phenomenon of cyber warfare emerging in the digital age are discussed in a multi-dimensional manner. In Chapter One, the conceptual foundations of war are discussed; concepts such as war, cyber warfare, hybrid wars, soft power, cybercrimes and cyberspace are discussed, and the scope of cybercrimes is revealed through international legal classifications. In Chapter Two, the historical development of warfare, types of cyber attacks, ways of protection against these attacks and cyber security systems are analyzed. Threats such as malware, ransomware, denial of service attacks are detailed and defense measures such as firewalls and intrusion detection systems are included. In the third section, the international effects of cyber warfare are evaluated through important examples of cyber attacks that have taken place around the world. In conclusion, cyber warfare, which is an inevitable security reality of today, forces states, organizations and individuals to develop new strategies against digital threats.