Barbara Frischmuth'un die Mystifikationen der Sophie Silber, Amy oder die Methamorphose ve Kai und die Liebe zu den Modellen adlı romanlarında kadının özgürleşme sorunsalı
The problem of women's emancipation in Barbara Frischmuth's Novels Die Mystifikationen der Sophie Silber, Amy oder die Methamorphose and Kai and die Liebe zu den Modellen
  1. Tez No: 787878
  2. Yazar: EMİNE İLKE KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KIZILER EMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
20. yüzyıl Avusturya edebiyatının seçkin yazarlarından biri olan Barbara Frischmuth, eserlerinde genel olarak tüm farklı boyutlarıyla kadının kimlik sorunsalını ele almış ve sorunlu kadın-erkek ilişkilerine yer vermiştir. Frischmuth, üçleme adı altında topladığı Amy oder die Methamorphose, Die Mystifikationen der Sophie Silber, Kai und die Liebe zu den Modellen adlı eserlerinde; kadın-erkek ilişkilerini, farklı kadınlık rollerini, kadının bireyselleşme ve özgürleşme sorunsalını kusursuz bir şekilde gözler önüne sermiştir. Güneşte Gölgenin Yok Oluşu adlı eserinin dilimize kazandırılmasıyla, ülkemizde de dikkatleri üzerine çeken yazar, daha sonra Prof. Dr. Gürsel Aytaç'ın Pembe ve Avrupalılar olarak çevirdiği Kai und die Liebe zu den Modellen eseri ile yankı uyandırmıştır. Frischmuth bir kadın yazar olarak eserlerinde bir kadın olarak kendi hayatında yaşadıklarına da yer vermiştir. Yazarın eserlerinde kadın sorunsalını ele alış biçimi, bir başkaldırı olarak değil, daha çok farkına varma, empati ve farkındalık yaratma ve alternatif çözümlere odaklanma biçiminde olmuştur. Bu yüksek lisans tezinde, Barbara Frischmuth'un adı geçen üçlemesi içinde yer alan romanlarında yarattığı kadın figürlerin feminist bakış açısından analizi gerçekleştirilecektir. Bu çalışmanın amacı; kadının toplumda (kamusal alanda) ve aile içinde (mahrem alanda) edindiği farklı kimlik ve rollerin bireysel ve toplumsal boyutlarıyla analizini gerçekleştirmektir. Çalışmanın hipotezi, Avusturyalı ünlü kadın yazarın bu üçlemesinde ele aldığı kadın sorunsalının gerçek dünyadaki sorunlarla bağlantılı olduğudur. Bu nedenle eserleri incelemek için seçilen yöntem, feminist eleştiri yöntemidir. Hedefi, bu eserlerin odak noktasında yer alan kadın sorunsalının çözümlenmesi aracılığıyla kadının özgürleşme sürecine dikkat çekmektir. Aynı zamanda da, hem kurmaca dünyada hem de gerçek dünyada, doğuran, büyüten, emek veren ve topluma insan yetiştiren kadının, kurtulma, kendi ayakları üzerinde durma sürecine duyarlılık ve farkındalık kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
Barbara Frischmuth, one of the outstanding writers of 20th century Austrian literature, generally dealt with the problem of identity of women with all its different dimensions and included problematic male-female relations in her works. Frischmuth, in his works Amy oder die Methamorphose, Die Mystifikationen der Sophie Silber, Kai und die Liebe zu den Modellen, which he collected under the name of trilogy; It has perfectly revealed the male-female relations, different roles of femininity, and the problematic of women's individualization and liberation. The author, who attracted attention in our country with the introduction of his work, The Extinction of Shadows in the sun, to our language, later on Prof. Dr. It also made an impression with Gürsel Aytaç's work Kai und die Liebe zu den Modellen, translated as Pink and Europeans. As a woman writer, Frischmuth also included her own life as a woman in her works. The author's approach to women's problematic in his works was not as a rebellion, but rather in the form of awareness, empathy and awareness, and focusing on alternative solutions. In this master's thesis, the female figures created by Barbara Frischmuth in her novels in the aforementioned trilogy will be analyzed from a feminist perspective. The aim of this study; The aim is to analyze the different identities and roles of women in society (in the public sphere) and in the family (in the private sphere) with their individual and social dimensions. The hypothesis of the study is that the women's problematic, which the famous Austrian woman writer deals with in this trilogy, is related to real-world problems. For this reason, the method chosen to examine the works is the method of feminist criticism. Its aim is to draw attention to the emancipation process of women through the resolution of the women's problematic, which is at the focal point of these works. At the same time, both in the fictional world and in the real world, it is to raise awareness and sensitivity to the liberation and self-standing process of the woman who gives birth, raises, labors and raises human beings for the society.