Bazı soya çeşitlerinin farklı lokasyonlarda verim ve önemli tarımsal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and important agricultural properties of some soybean varieties in different locations
  1. Tez No: 528607
  2. Yazar: ÖZER KIREKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL HALİS ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, bazı soya çeşitlerinin ikinci ürün koşullarında Adana, Hatay ve Şanlıurfa illerinde verim ve önemli tarımsal özelliklerini belirlemek amacıyla 2017 sezonunda yürütülmüştür. Denemelerde materyal olarak Arısoy, Atakişi, May 5312, Blaze, Nova, Asya, Lider, Bravo, Sa88, Ataem-7 ve Mona çeşitleri kullanılmıştır. 3 lokasyondaki veriler birleştirilerek bölünmüş parseller deneme desenine göre varyans analizi yapılmıştır. Araştırmada, bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bakla sayısı, dal sayısı, tohum verimi, bin tohum ağırlığı, protein oranı, yağ oranı ve yağ verimi gibi tarımsal özellikler incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre denemeye alınan çeşitlerin tohum verimi değerleri; Adana ilinde 291.9-504.5 kg/da arasında değişmiş olup, en yüksek değerler Arısoy (504.5 kg/da) ve Atakişi (501.4 kg/da) çeşitlerinde, Hatay ilinde 158.4-367.1 kg/da arasında değişmiş olup, en yüksek değerler Arısoy (367.1 kg/da) ve Sa88 (294.2 kg/da) çeşitlerinde, Şanlıurfa ilinde ise 75.1-361.6 kg/da arasında değişmiş olup, en yüksek değerler Asya (361.6 kg/da) ve Arısoy (359.2 kg/da) çeşitlerinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in the 2017 season in order to determine the yield and important agricultural characteristics of some soybean varieties in the secondary crops conditions of Adana, Hatay and Şanlıurfa. In the trials, Arısoy, Atakişi, May 5312, Blaze, Nova, Asya, Lider, Bravo, Sa88, Ataem-7 and Mona varieties were used as plant materials. 3 loci were combined and the variance analysis was performed according to the divided parts trial design. In the study, agricultural characteristics such as plant height, first pod height, number of pods, number of branches, seed yield, thousand seed weight, protein ratio, fat ratio and oil yield were investigated. According to the research findings, seed yield values of tested varieties; in the province of Adana, it varied between 291.9-504.5 kg/da, the highest values were found Arısoy (504.5 kg/da) and Atakişi (501.4 kg/da) varieties. It has been changed between 158.4-367.1 kg/da in Hatay province, the highest values were found in Arısoy (367.1 kg/da) and Sa88 (294.2 kg/da) varieties. In Şanlıurfa province, it has changed between 75.1-361.6 kg/da, the highest values were found in Asya (361.6 kg/da) and Arısoy (359.2 kg/da) varieties.