Assessment of nutritional status among the ELDERLY people attending primary health care centers in al-diwaniyah city
Al-diwaniyah şehrindeki birinci basamak sağlık merkezlerine giden yaşlılarda beslenme durumlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 788045
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEMEL KALAFAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Malnütrisyon, yaşla birlikte ortaya çıkan fizyolojik ve fonksiyonel değişiklikler, maddi yardım eksikliği ve gıdaya yetersiz erişim gibi çeşitli nedenlerle yaşlıları büyük ölçüde etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, Irak'ın Al-Diwaniyah kentindeki birinci basamak sağlık merkezlerine devam eden yaşlıların beslenme durumlarını değerlendirmektir, bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıklar gibi tıbbi sorunların yanı sıra, yetersiz beslenme yaşlıların sağlık sorunlarını artırmaktadır. Çalışma Tasarımı kesitsel bir çalışmadır. Irak'ın Al-Diwaniyah şehrindeki birinci basamak sağlık merkezlerinde (25/3/2022) ile (20/8/2022) tarihleri arasında yürütülen bu çalışma. Çalışma Örneklemi, Al-Diwaniyah kentindeki birinci basamak sağlık merkezlerine giden 50-85 yaş arası yaşlılardan oluşmaktadır. Kullanılan G* güç programı ile örneklem büyüklüğü hesaplayıcısı ve örneklem büyüklüğü 157 yaşlı kişiden oluşuyordu. Bu çalışmada kullanılan anket Mini Beslenme Değerlendirme ölçeğidir (MNA).
Özet (Çeviri)
Malnutrition greatly affects the elderly due to various reasons such as physiological and functional changes that occur with age, lack of financial assistance and inadequate access to food. The aim of this study was to evaluate the nutritional status of elderly people attending primary health care centers in Al-Diwaniyah city, Iraq, in addition to medical problems such as infectious and non-communicable diseases, malnutrition increases the health problems of the elderly. The Study Design is a cross-sectional study. This study, which was conducted at primary health care centers in Al-Diwaniyah city, Iraq, from (25/3/2022) to (20/ 8/2022). The Study Sample the study consisted of elderly people aged 50-85 years who went to primary health care centers in the city of Al-Diwaniyah. Sample size calculator by used G* power program and the sample size consisted of 157 elderly people. The questionnaire used in this study is Mini Nutritional Assessment scale (MNA).