İki boyutlu çok kesicili kopya tezgahı konstrüksiyonu ve imalatı
Two dimensions multi cutter copy machine construction and produce
  1. Tez No: 78807
  2. Yazar: NURİTTİN BOZAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET İKİ BOYUTLU ÇOK KESİCİLİ KOPYA TEZGAHI KONSTRÜKSİYONU VE İMALATI İlk insanın daha az kuvvet ve zaman harcamak için zekasını kullanarak, kas kuvvetinin başaramadığı işleri basit makinelerin icadı ile başlayan süreç özlem duyduğu hayal gücünü, zekasıyla geliştirerek günümüzün insanının yerine geçen makineler haline gelmesi şüphesiz kolay olmamıştır. Gelişme atılan her adınım bir öncekinin önüne geçerek süregelmiştir. Usta bir makastarın makasım yönlendiren şartlar, usta bir oymacının keski ve çekici ile elde ettiği mükemmelleri örnek alan insanoğlu özlem duyduğu, her türlü hatalarını ortadan kaldırmak için yeterince bulamadığı zamanın hissesine düşen el hünerlerinin yerine, zekasını koyarak, eksikliklerini bilgisayar teknolojisinin imkanları ile giderebilme şansına sahiptir. Gerçekten maziden miras pek çok kıymetli eserleri bugün yeniden elde etmek zor ve pahalı, ama imkansız değil, bir cami mimberinin hayranlıkla seyredilen desen ve oymaları bu işi yapacak hüner iddiasının olumsuz olmadığını, bir konfeksiyon atölyesinde çok yoğun emekle tek tek çizilip bazı ön gelişim kolaylığı ile kesilmesi yerine daha az hata ve zaman zarfi ile aynı işi görebilecek bir düzenin tasarımı ve uygulaması hedeflenmiştir. Amerika'yı yeniden keşfetmek yerine bazı temel girdiler değerlendirilerek uzuncu bir mesleki çalışmanın bilgi ve görgüleri de sentezlenerek çok amaçlı ve kesicili bir tezgahın tasarım ve yapımı için bu tez konusu seçilmiştir. Bu tez ile mesafe uzaklık yüzey ve yüzeylerin geometrik yerleri veya biçimleri kavramları kopyalama uygulaması için esas alınmıştır. Yani sıralama nokta, noktalar arası geometrik yer; çizgi, çizginin geometrik yeri olan düzlemler konunun esasını teşkil etmektedir. Buradan hareketle elde edilen bilgilerin okunması, dijitasyonu ve bu dijitize bilgilerin bir bilgisayara yüklenmesi bu girdilerle uygun şartlarda bilgisayardan sağlanan çıktı alımları ve bu çıktılarla hareket edebilen step motorların kullanılarak oluşturulan hareketlerin mekanik kesici, lazer kesici veya“weterjet”kesiciler kullanılarak bir tezgah aracılığı ile ve her türlü malzemenin işlenmesi mümkün olmaktadır. İşlenen malzeme taş, metal, ahşap, kumaş ve benzerleri olabilir. Bu amaçla kullanılan kesici seçimi yapılabilir. Yapılan işlem boşaltma, oyma, kesme veya benzeri bir işlem de olabilir. Amaç her amaca uygun işlem yapabilen, bunun için uygun kesici ve bilgi uyumu ile takım gerekterine bir tezgahın hayata geçirilmesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The time period that started with the invention of the simple machines that muscle force couldn't do, primitive human used his intelligence for spending less force and time, the dream-power that was longt, was developed with his intelligence, the machines took the place of today's human surely wasn't easy. Every step went forward of the previous ones' place and become like this. The conditions gave way to a professional switchman's scissor and the magnificance of the products corver made with his chisel and hammer, were taken as examples and by using his intelligence instead of the hand-obilities, using the computer technology advantages, man can dispose all the mistakes, it's really so hard and expensive to provide the precious works afart-while watching the desings and carvings of minber of a mosque-those were coming from the past, but it's not impossible. I aimed to make the representation and application of a system witch can make the same duty with the least mistake and time-spending instead of cutting with frontier improvement easiness and drawing each with great work in a confection ately, Instead of rediscovering America, by using some basic inputs and a long time period of working, I synthysized these experiences for representation and making of a cutter of the machine tool with multifunctioning and cutting tool. I had chosen this thesis topic. With this thesis, in space, we passed from the 'point' cancept to distance- farness; from there to surface and volume cancept that is the geometric place of surfaces. The ordinary; point, the geometric place between points, line, place. Those are the geometric place of line, is the fundemantel of our topic, From this point, reading the we had, digitization of it, and loading these digitized to a computer, after all these, the inputs we had with relevant conditions and using the step-motors those have the ability to move i and by this creating the movement of mechanics tool, laser tool or“Water Jet”tool-with outputs provided from computer-used for giving the“Z”command by hand to a tool for every kind of material that can be cut. Different materials may be cut on the machine tool such as stone, metals, wood, cloths. With this aim, there can be tool selection. The operation can be for unlooding, corving, or for cutting to produce a tool which has the relevant tool and knowledge of harmony, that is relevant to make operation for aim.