Farklı köpek tiplerinde pelvis morfometrisi ile kafa tipolojisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between pelvis morphometry and skull typology in different dog types
  1. Tez No: 788095
  2. Yazar: HAKAN KAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ONAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi (Veteriner) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Osteoarkeoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde köpek koleksiyonlarından temin edilen farklı kafatası tipine sahip toplam 64 köpek kafatası ve onlara ait pelvis'i (sacrum+os coxae) incelendi. Köpeklerin 56 tanesi dolichocehpahlic, 3 tanesi mesocephalic ve 5 tanesi de brachycephalic tip kafataslılarını oluşturmaktaydı. Kafatasından toplam 17 adet, pelvis'den ise toplam 16 adet (5 sacrum, 11 coxae'den ölçüm) osteometrik ölçüm alındı. Bu amaçla ölçümlerin alınmasında dijital kumpas'tan yararlanıldı. Craniometric ölçümler kullanılarak 10 adet indeks ve oran hesaplaması yapıldı. Kullanılan tipolojik gruplandırma sayılarının eşit olmaması ve meso- ile brachycephalic köpeklere ait kafatası ve pelvislerin 10'nun altında bulunması nedeniyle Kruskal-Wallis testi uygulandı. Böylece sayısal olarak büyük farklılık gösteren tipolojik üç gruba ait median, minimum ve maksimum değerleri ortaya konuldu. Os coxae ve sacrum ölçümlerinin, genelde dolichocephalic'den brachycephalic'e doğru azalan bir değere sahip olduğu belirlendi. Os coxae ve sacrum morfometrik ölçümlerinin tipolojik gruplar arasındaki farkın önemlilik kontrolü, Mann-Whitney U testi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 64 dog skulls with different skull types and their pelvis (sacrum+os coxae), obtained from the dog collections of Istanbul University-Cerrahpaşa, Osteoarchaeology Practice and Research Centre, were examined. The accessible material consisted of 56 dolichocephalic, 3 mesocephalic, and 5 brachycephalic skulls. A total of 17 osteometric measurements were taken from the skull and 16 from the pelvis (5 sacrum, 11 os coxae). For this purpose, a digital caliper was used to take the measurements. 10 indices and ratio calculations were made using craniometric measurements. The Kruskal-Wallis test was applied due to the fact that the number of typological groupings used was not equal and the skulls and pelvises of meso- and brachycephalic dogs were below 10. Thus, the median, minimum and maximum values of three typological groups, which differ greatly in numbers, were revealed. It was determined that os coxae and sacrum measurements generally were decreasing in their values from dolichocephalic to brachycephalic. Statistical significance of the differences between the typological groups of os coxae and sacrum morphometric measurements was determined using the Mann-Whitney U test.