Aile hekimlerinin HIV/AIDS hastalığı ve hastaları konusunda bilgi, tutum ve davranışlarının incelenmesi
Investigation of family physicians' knowledge, attitudes, and behaviors regarding HİV/AİDS disease and patients a specialization thesis from the department of family medicine
  1. Tez No: 827168
  2. Yazar: KEREM YİĞİTHAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
HIV ile enfekte birey sayısı dünyada ve ülkemizde her geçen yıl giderek artmaya devam etmektedir. Bu bireylerin tanı almaması ya da tanıda gecikme olması halinde AIDS gelişimi bu hastalar için kaçınılmaz bir son olmaktadır. Bu bireylerin birçoğu non-spesifik semptom ve bulgularla ilk olarak birinci basamakta görev alan aile hekimlerine başvurmaktadır. Bu konuda aile hekimlerine de önemli bir görev düşmektedir. Biz de bu çalışmamızda Eskişehir'de görev yapan aile hekimlerinin HIV/AIDS hastalığı ve hastaları hakkında bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmeyi amaçladık. Araştırma kesitsel tanımlayıcı bir anket çalışması olarak planlandı. Eskişehir'de görev yapan 115 pratisyen aile hekimi, 39 aile hekimliği uzmanı ve 72 aile hekimliği araştırma görevlisi çalışmaya dahil edildi. Veri toplamak için kullanılan anket formu sosyodemografik özellikler, HIV/AIDS hastalığı hakkında bilgi soruları, bu hastalara karşı tutum ve davranışları irdeleyen sorular içermektedir.
Özet (Çeviri)
The number of individuals infected with HIV continues to increase every year, both globally and in our country. For these individuals, the development of AIDS becomes an inevitable outcome if they do not receive a diagnosis or if there is a delay in diagnosis. Many of these individuals initially seek help from primary care physicians, such as family doctors, with non-specific symptoms and signs. Family doctors play an important role in this regard. In our study, we aimed to assess the knowledge, attitudes, and behaviors of family doctors working in Eskişehir regarding HIV/AIDS disease and patients. The research was planned as a cross-sectional descriptive survey. A total of 115 primary care physicians, 39 family medicine specialists, and 72 family medicine research assistants working in Eskişehir were included in the study. The survey form used to collect data includes questions on sociodemographic characteristics, knowledge about HIV/AIDS disease, and attitudes and behaviors towards these patients.