Tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda mikroalbuminüri ile nötrofil/lenfosit oranı arasındaki ilişki
The relationship between microalbuminaria and neutrophil/lymphocyte in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 788214
- Danışmanlar: PROF. ACLAN ÖZDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Diyabetes mellitus(DM), relatif ya da mutlak insülin eksikliği veya periferik dokularda insülin etkisine karşı gelişmiş olan 'insülin direnci' sebebiyle ortaya çıkan, pek çok organı etkileyerek multisistemik tutuluma sebep olan hiperglisemi ile karakterize kronik ve geniş spektrumlu bir metabolizma bozukluğudur. Diyabetik nefropati glomerüler ve tübüler yapısal ve fonksiyonel değişiklerle seyreden glukoz homeostasis bozukluğu sebepli ilerleyici bir böbrek hastalığıdır. Kronik inflamasyon, tip 2 diyabet oluşum ve gelişim aşamasında önemli bir role sahiptir. İdrar albümin seviyeleri (albümin/kreatinin oranı,24 saatlik idrarda mikroalbumin miktarı) klasik olarak diyabetik nefropati ciddiyetini belirlemekte kullanılır . Nötrofil lenfosit oranı da subklinik inflamasyonun ucuz ve kolay bir göstergesidir. Bu çalışmada Tip2 DM'li hastalarda mikroalbuminüri düzeyi ile Nötrofil/Lenfosit arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Bu çalışma Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne Kasım 2011-Kasım 2020 tarihleri arasında başvuran 29-79 yaş arasında, 57 erkek 70 kadın olmak üzere herhangi bir böbrek hastalığı olmayan Tip2 DM'li hastaların geriye dönük olarak değerlendirilmesi ile oluşturulmuştur. Muayene sırasında bakılmış olan 24 saatlik idrarda mikroalbumin miktarı ile NLO(nötrofil lenfosit oranı),A1c,LDL,TG,kreatinin,sedim,crp,ferritin değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmadaki gruplar arasında yaş ortalaması, cinsiyet,kreatinin, TG, LDL, AST, ALT, CRP arasında anlamlı fark yoktu. Normoalbuminürik grubun nötrofil lenfosit oranı 1.68 (0.7-10.2), ve mikroalbuminürik grubun nötrofil lenfosit oranı 2.15 (0.98-18.14) bulundu. Gruplar arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetes mellitus (DM) is a chronic and broad-spectrum metabolic disorder characterized by hyperglycemia, which causes multisystem involvement by affecting many organs, resulting from relative or absolute insulin deficiency or 'insulin resistance' in peripheral tissues against the action of insulin. Diabetic nephropathy is a progressive kidney disease caused by glucose homeostasis disorder that progresses with glomerular and tubular, structural and functional changes. Chronic inflammation has an important role in the formation and development of type 2 diabetes. Urine albumin levels (albumin/creatinine ratio, amount of microalbumin in 24-hour urine) are classically used to determine the severity of diabetic nephropathy. Neutrophil-lymphocyte ratio is also an inexpensive and easy indicator of subclinical inflammation. In this study, we aimed to investigate the relationship between microalbuminuria level and Neutrophil/Lymphocyte ratio in patients with Type 2 DM. Materials and Methods: This study was created by the retrospective evaluation of Type 2 DM patients, 57 males and 70 females, aged between 29-79 years, who admited to Bezmialem Vakıf University Medical Faculty Hospital between November 2011 and November 2020, without any kidney disease. . The amount of microalbumin and NLR (neutrophil lymphocyte ratio), A1c, LDL, TG, creatinine, sedim, crp, ferritin were evaluated in the 24-hour urine during the examination. Results: There was no significant difference between the groups in the study in terms of mean age, gender, creatinine, TG, LDL, AST, ALT, and CRP. The neutrophil lymphocyte ratio of the normoalbuminuric group was 1.68 (0.7-10.2), and the neutrophil lymphocyte ratio of the microalbuminuric group was 2.15 (0.98-18.14). The difference between the groups was found to be statistically significant.