Akciğer nöroendokrin neoplazi sınıflamasında biyobelirteçlerin önemi
The importance of biomarkers in classification of lung neuroendocrine neoplasia
- Tez No: 788222
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİDE NUR ÜRER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Nöroendokrin neoplaziler (NEN), nöroendokrin hücrelerden köken alan heterojen bir gruptur. Akciğer NEN'leri tipik karsinoid (TK), atipik karsinoid (AK), büyük hücreli nöroendokrin karsinom (BHNEK) ve küçük hücreli akciğer karsinomu (KHAK) olarak gruplandırılmaktadır. Mevcut akciğer NEN sınıflaması histoloji ve nöroendokrin biyobelirteç temeline dayanmaktadır. Çalışmamızda histolojik yapıya ve proliferatif, güncel nöroendokrin, kök hücre biyobelirteçlerinin immün fenotipik özelliklerine göre güncel sınıflamanın etkinliği araştırılacaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: 2017-2021 tarihleri arasında cerrahi rezeksiyonlarda TK, AK, KHAK, BHNEK ve kombine KHAK-BHNEK tanısı almış olgular tekrar değerlendirildi. Nekroz, mitoz, tümör paterni, lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon, STAS, tomurcuklanma ve tümör sınırları irdelendi. İmmünohistokimyasal (İHK) yöntemle sinaptofizin, INSM1, CD44, retinoblastom, Ki67 ve PD-L1 antikorları çalışıldı. Olgularda histolojik özellikler, güncel histolojik tanılar ve İHK ekspresyonları karşılaştırıldı ve mevcut sınıflamaya göre yeniden kategorize edildi. BULGULAR: Çalışmada 128 olgu saptandı. Nöroendokrin karsinomlarda nekroz, mitoz, tümör paterni, lenfovasküler invazyon, infiltratif tümör sınırı NET'lerden yüksekti. KHAK ve BHNEK'lerde STAS yayılımı TK'lerden yüksekti. PNİ, gruplar arasında farklılık göstermedi. TK ve BHNEK'nin tamamında revize tanılarımız ilk tanı ile uyumluydu. 30 AK'nin 13'ü TK; 19 KHAK'nin 3'ü BHNEK; 7 kombine KHAK+BHNEK'nin 3'ü KHAK, 4'ü BHNEK olarak revize edildi. Tipik karsinoid, AK, KHAK'lerde sinaptofizin IRS (immün reaktivite skoru) BHNEK'lerden yüksekti. KHAK'lerde CD44 IRS diğer gruplardan düşüktü. TK'lerde RB IRS diğer gruplardan yüksekti. AK'lerde RB IRS KHAK ve BHNEK'lerden yüksekti. KHAK'lerde INSM1 IRS diğer gruplardan yüksekti. AK, KHAK ve BHNEK'lerde PD-L1 skoru TK'den yüksekti. AK, KHAK ve BHNEK'lerde Ki67 indeksi TK'den yüksekti. KHAK ve BHNEK'lerde Ki67 indeksi AK'lerden yüksekti. SONUÇ: Verilerimiz 2021 DSÖ Akciğer Tümörleri Sınıflaması ile uyuşmaktadır. Çalışmamızda değerlendirilen ve henüz mevcut sınıflamada kriter olarak yer almayan belirteçlerden elde edilen sonuçlar, akciğer NEN'lerine patolojik yaklaşıma destek sağlamaktadır. Moleküler profili kapsayan geniş kapsamlı çalışmalar tümör grubunun tedavisine de yarar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Neuroendocrine neoplasms (NEN) are a heterogeneous group of tumors originating from neuroendocrine cells. Lung NENs are divided into four groups as typical carcinoid (TC), atypical carcinoid (AC), large cell neuroendocrine carcinoma (LCNEC), and small cell lung carcinoma (SCLC). The current NEN classification of the lung is based on histology and neuroendocrine biomarker expression. In our study, the effectiveness of the current lung NEN classification will be investigated according to the histological structure and immune phenotypic properties of proliferative current neuroendocrine stem cell biomarkers. MATERIAL AND METHODS: Cases who underwent surgical resection between 2017 and 2021 and were diagnosed with TC, AC, SCLC, LCNEC, and combined SCLC-LCNEC were reevaluated. Necrosis, mitosis, tumor pattern, lymphovascular invasion, perineural invasion, STAS, budding and tumor margins were examined. Synaptophysin, INSM1, CD44, retinoblastoma, Ki67 and PD-L1 antibodies were studied. Histological features, current histological diagnoses and IHC expressions were compared and cases were recategorized according to the 2021 WHO Lung Tumor Classification. RESULTS: 128 cases were detected in the study. Necrosis, mitosis, tumor pattern, lymphovascular invasion, infiltrative tumor margin were higher in NECs than in NETs. STAS spread was higher in SCLCs, LCNECs than in TCs. PNI did not differ between groups. Our revised diagnoses were consistent with the initial diagnosis in all TCs and LCNECs. 13 out of 30 ACs are TC; 3 out of the 19 SCLCs are LCNEC. Of the 7 combined SCLC+LCNEC, 3 were revised as SCLC and 4 as LCNEC. The synaptophysin IRS (immune reactivity score) was higher in TCs, ACs, SCLCs than LCNECs. CD44 IRS was lower in SCLCs than other groups. RB IRS was higher in TCs than other groups. RB IRS was higher in ACs than LCNECs and SCLCs. INSM1 IRS was higher in SCLCs than other groups. PD-L1 score was higher in ACs, SCLCs, and LCNECs than TCs. Ki67 index was higher in ACs, SCLCs, and LCNECs than TCs. The Ki67 index was higher in SCLCs and LCNECs than ACs. CONCLUSION: Our data are similar to the 2021 WHO Classification of Lung Tumors. The results obtained from the markers evaluated in our study and which are not yet included as criteria in the current classification provide support for the pathological approach to lung NENs. Comprehensive studies covering the molecular profile will also benefit the treatment of the tumor group.