Opere akciğer nöroendokrin tümörlü olgularda sağkalım ve nükse etki eden prognostik faktörler
Prognostic factors affecting survival and recurrence in operated patients with neuroendocri̇ne tumor
  1. Tez No: 613719
  2. Yazar: OĞUZ GİRGİN
  3. Danışmanlar: DR. AYSUN ÖLÇMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Çalışmamızın amacı akciğer nöroendokrin tümörlü olgularda genel klinik özellikler ve prognostik faktörlerin, cerrahi tedavi sonrası sağkalıma etkilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot Çalışmada 2007-2017 yılları arasında göğüs cerrahisi kliniği tarafından opere edilen nöroendokrin tümörlü hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Nöroendokrin tümörler; karsinoid tümör, küçük hücreli akciğer karsinomu (KHAK) ve büyük hücreli nöroendokrin karsinom (BHNEK) olarak ayrılmıştır. Bulgular Çalışmada toplam 127 erkek (%65,8) ve 66 kadın (%34,2) olmak üzere toplam 193 hasta değerlendirilmiştir. Bu hastaların ortalama yaşı 55,47±11,87 yıl (20-81 yıl) olarak bulunmuştur. 30 günlük mortalite saptanmazken, 90 günlük mortalite 1 hastada (%3) izlenmiştir. Hastalar için ortalama takip süresi 30 aydır ve ortalama sağkalım 53 aydır. 5 yıllık sağkalım oranı %43,8'dir. KHAK'li hasta sayısı 27 erkek ve 6 kadın olmak üzere toplam 33'tür. İzole KHNEK'li hasta sayısı 23, kombine KHNEK-BHNEK'li hasta sayısı 10'dur. KHAK'li hastalarda evre 1'de 5 yıllık sağkalım %43,1 iken evre 2'de %48,6 , evre 3'de ise %0 olarak saptanmıştır. Sağkalıma etki eden klinik ve prognostik faktörler; hastalığın evresi, pN2 durumu ve geriatrik yaş grubu olarak saptanmıştır. BHNEK'li hasta sayısı 55 erkek, 10 kadın olmak üzere toplam 65 hasta olarak bulunmuştur. Bu vakaların 55 tanesi izole büyük hücreli karsinom, 10 tanesi kombine KHNEK-BHNEK'tir. BHNEK'de ise 5 yıllık sağkalım süresi ise %47,1 olarak saptanmıştır. Sağkalıma etki eden cerrahi faktör ise rezeksiyon şekli olarak saptanmıştır. Bu çalışmaya 52 erkek (%49,5), 53 kadın (%50,5) olmak üzere 105 karsinoid (tipik ve atipik) tümör tanılı hasta dahil edilmiştir. Bu vakalarda 5 yıllık sağkalım ve 10 yıllık sağkalım oranları sırasıyla %90,6 ve %68,3'tür. Sağkalıma etki eden prognostik faktörler; cerrahi taraf, rezeksiyon şekli, evre, pN durumu ve histopatoloji olarak saptanmıştır. Sonuç: Nöroendokrin tümörler, KHDAK'ye daha agresif tümörler olarak nitelendirilse de sağkalım ve nüks sonuçları adenokarsinom ve skuamöz hücreli akciğer kanserleri ile benzerlik göstermektedir. Çalışmamız sonucunda hastaların sağkalımına etki eden en önemli faktör ise hastalığın patolojik evresi, pN ve rezeksiyon şekli olarak saptanmıştır. Özellikle KHAK'lerinde erken evrede cerrahi tedavi sonuçları, adenokarsinom ve skuamöz hücreli akciğer kanserleri kadar başarılı olarak saptanmıştır. Karsinoid tümörlerde ise sağkalıma etki eden en önemli prognostik faktör pN durumu ve histopatolojik olarak atipik karsinoid tümör olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Background The aim of this study was to evaluate the effects of general clinical features and prognostic factors on survival in patients with lung neuroendocrine tumors. Materials and Methods The current study retrospectively evaluated patients with neuroendocrine cancers who had undergone surgery by the thoracic surgery clinic between 2007-2017. Neuroendocrine tumors were classified as carcinoid tumor, small cell lung carcinoma (SCLC), and large cell neuroendocrine tumor (LCNC). Results There were 127 male (65.8%) and 66 female (34.2%) patients with a mean age of 55.47 ± 11.87 years (range: 20-81). While 30-day mortality was not detected, 90-day mortality was observed in 1 patient (3%). Mean follow-up time was 30 months. Patients had an average survival of 53 months. The 5-year survival rate was 43.8%. The 5-year survival rate was 43.1% in stage 1, 48.6% in stage 2, and 0% in stage 3 in patients with SCLC. The prognostic factors affecting survival were the stage of the disease, pN2 status, and geriatric age group. The 5-year survival time in LCNC was found to be 47.1%. The factor affecting survival was determined as the type of resection. Fifty-five patients 52 males (49.5%) and 53 females (50.5%) were included in the study. 5-year survival and 10-year survival rates were 90.6% and 68.3%, respectively. The prognostic factors affecting survival were surgical side, resection type, stage, pN status, and histopathology. Result: Although neuroendocrine tumors are described as more aggressive tumors, overall survival and disease free survival results are similar to adenocarcinoma and squamous cell carcinoma of the lung cancer. Our results revealed that the most important factor affecting the survival of the patients was the stage of the disease, pN status, and resection type. Especially, in the early stage of small cell lung cancer, surgical results have been found to be as successful as adenocarcinoma and squamous cell carcinoma of the lung cancer. In carcinoid tumors, the most important prognostic factor affecting survival was pN2 status and atypical histopathology.