Nöroendokrin tümörlerin klinikopatolojik özelliklerinindeğerlendirilmesi
Evaluation of clinicopathological features of neuroendocrine tumors
- Tez No: 808652
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜKÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Nöroendokrin tümörler (NET) pekçok organdan kaynaklanan etiyolojik, genetik, biyolojik, morfolojik ve klinik yönlerden değişiklik arzeden heterojen bir neoplazi topluluğudur. Son zamanlarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdede nöroendokrin tümörlerin görülme sıklığının giderek artmış olması ve ülkemizde bu konuda geniş kapsamlı çalışma sayısının yetersiz olması bizi bu çalışmayı yapmaya yönlendirmiştir. Bu araştırmamızın hedefi ,nöroendokrin tömör( NET) tanısı olan vakaların , klinikopatolojik özellikleri ve sağkalım analizinin saptamaktır. Çalışmamızda NET tanılı hastaların demografik verilerinin (yaş, cinsiyet gibi), başvuru anındaki hastalık evrelerinin, aldıkları tedavilerin, progresyon durumu, son durumu ve sağkalım süresinin hastane kayıtlarındaki bilgiler doğrultusunda retrospektif olarak incelenmesini gerçekleştirildik. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya Ocak 2012-Aralık 2022 yılları arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Bölümü'ne başvuran (n=145) Nöroendokrin Tümör tanılı hastaların verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, ecog skoru, başvuru şikayeti, tanı tarihi, patolojik evre, grade, primer tümör lokalizasyonu, tümör metastazın yeri, tanı anında evresi ,kemoterapi alıp almaması, Ki-67 yüzdesi, CgA duzeyi, primer tümörün Galyum 68 PET SUV'u , Mitoz Sayisi, karsinoid sendrom varlığı, cerrahi durumu, Radyonuklid tedavisi, ve kemotapi sonrası progresyon durumuna göre hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım durumları analiz edildi. Hastaların verilerine HBYS (Hastane Bilgi Yönetim Sistemi) üzerinden patoloji raporlarından , tıbbi onkoloji arşiv verileri, laboratuvar tetkikleri, reçeteleri ve hasta epikrizleri derlenerek tespit edildi. Genel sağkalım durumu son geliş tarihi ve hastanın vefat tarihine göre hesaplandı. Bulgular : Hastaların 75'i (%51,7) erkek, 70'i (%48,3) ise kadındı. Hastaların medyan tanı yaşı 55 (20-92 ) olarak tespit edildi. Primer tümör yeri sıklığı incelendiğinde akciğer 30(%20,7) hasta, mide 31 (%21,4 ) hasta, pankreas 34 (%23,4 ) hasta, ince barsak 10( %6,9) hasta, kolorektal 4(%2,8) hasta, apendiks 6( %4,1) hasta, primeri bilinmeyen 11( %7,6) hasta ve diğer yerler 19 (%13,1) hasta olarak tespit edildi. Tanı anındaki hastalık evrelerine bakıldığında ise 37(%25,5) hastanın evre 1, 12(%8,3) hastanın evre 2, 15 (%10,3) hastanın evre 3 ve 81(55,9) hastanın evre 4 tanısı almış olduğu görüldü. NET tanılı bu hastaların ECOG skoru 0 olan 38 kişi (%26,2) , ECOG skoru 1 olan76 kişi (%52,4) , ECOG skoru 2 olan 23 kişi (%15,9 ) ECOG skoru 3 olan 8 kişi (%5,5 ) olduğu belirlendi. Tüm hastalarda (n=145) 3 yıllık genel sağkalım % 62 iken 5 yıllık genel sağkalım %51 olarak tespit edilmiştir. Tüm hastalarda (n=145) hastalıksız sağkalım süresi ortalama 62 ay (%95 GA 41,3-83,9) olduğu belirlendi. Erkek ve kadınlar arasında genel sağkalım süreleri açısından karşılaştırıldığında kadınlar erkeklerden daha uzun yaşamakta ve istatistiksel analizinde baktığımızda da cinsiyetin genel sağ kalım üzerine etkisi anlamlıydı (p=0,024). ECOG Performans skorunun sağ kalım üzerinde etkisi incelendiğinde performansı iyi olan hastalarda sağkalımın istatistiksel olarak daha üstün olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction and purpose: Neuroendocrine tumors (NETs) are a heterogeneous group of neoplasms originating from many organs and exhibiting changes in etiological, genetic, biological, morphological and clinical aspects. The fact that the incidence of neuroendocrine tumors has recently increased in our country, as in the rest of the world, and the insufficient number of comprehensive studies on this subject in our country has led us to conduct this study. The aim of this study is to determine the clinicopathological features and survival analysis of cases with a diagnosis of neuroendocrine tumor (NET). In our study, we retrospectively analyzed the demographic data of patients with NET (such as age, gender), disease stages at admission, treatments they received, progression status, final status and survival time in line with the information in the hospital records. Material and Method: In this study, the data of patients diagnosed with Neuroendocrine Tumor (n=145) who applied to the Oncology Department of Dicle University Medical Faculty Hospital between January 2012 and December 2022 were analyzed retrospectively. Patients' age, gender, ecog score, complaint of admission, date of diagnosis, pathological stage, grade, primary tumor localization, location of tumor metastasis, stage at diagnosis, whether or not they received chemotherapy, Ki-67 percentage, CgA level, Gallium 68 PET SUV' of primary tumor Disease-free survival and overall survival were analyzed according to u , Mitosis Number, presence of carcinoid syndrome, surgical status, radionuclide therapy, and progression status after chemotapy. The data of the patients were determined by compiling pathology reports, medical oncology archive data, laboratory tests, prescriptions and patient epicrisis via HIMS (Hospital Information Management System). The overall survival status was calculated according to the date of last admission and the date of death of the patient. Results : Of the patients, 75 (51.7%) were male and 70 (48.3%) were female. The median age of diagnosis of the patients was 55 (20-92). When the frequency of primary tumor site was examined, lung 30 (20.7%) patients, stomach 31 (21.4%) patients, pancreas 34 (23.4%) patients, small intestine 10 (6.9%) patients, colorectal 4 (%) patients 2.8) patients, appendix 6 (4.1%) patients, 11 (7.6%) patients with unknown primary, and 19 (13.1%) patients at other sites. Considering the disease stages at the time of diagnosis, 37 (25.5%) patients were diagnosed as stage 1, 12 (8.3%) patients as stage 2, 15 (10.3%) patients as stage 3 and 81 (55.9%) patients as stage 4. appeared to be. Of these patients with NET, 38 patients (26.2%) with an ECOG score of 0, 76 people with an ECOG score of 1 (52.4%), 23 patients with an ECOG score of 2 (15.9%), 8 people with an ECOG score of 3 (5%) ,5 ) was determined. In all patients (n=145), 3-year overall survival was 62%, while 5-year overall survival was 51%. The mean disease-free survival time in all patients (n=145) was 62 months (95% CI 41.3-83.9). When compared in terms of overall survival times between men and women, women live longer than men, and in statistical analysis, the effect of gender on overall survival was significant (p=0.024). When the effect of ECOG Performance score on survival was examined, a statistically superior difference in survival was found in patients with good performance.