Türkçe öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Turkish teachers' technological pedagogical field knowledge
- Tez No: 788233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaöğretim Türkçe öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi yeterlilikleri ve bu yeterliliklerin çeşitli değişkenlerle olan ilişkisinin ne düzeyde olduğunu belirlemektir. Araştırma nicel desen yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim- öğretim yılları içerisinde MEB'de görev yapmakta olan 240 ortaöğretim Türkçe öğretmeni oluşturmaktadır. -- Veriler Direkci, Şimşek ve Ayvallı'nın (2020) geliştirdikleri likert tipindeki“Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği”kullanarak toplanmıştır. Araştırmada SPSS 26 istatiksel analiz programı kullanılmıştır. Türkçe öğretmenlerinin cinsiyet, yaş, kıdem, mezuniyet derecesi, sertifikalı bilgisayar eğitimi alma durumları, bilgisayar kullanma yeterlik algıları değişkenleri ile ölçekten ve alt boyutlarından aldıkları puanlarla farklılaşma durumlarına bakılmıştır. Türkçe öğretmenlerinin kullanılan ölçeğin alt boyutlarından aldıkları puanların“Cinsiyet, Mezuniyet Derecesi, Sertifikalı Bilgisayar Eğitimi Alma Durumu”değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla Mann Whitney U testi;“Yaş, Kıdem ve Bilgisayar Kullanma Yeterlik Algısı”değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını amacıyla ise Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi ölçeği ile alt boyutlarından aldıkları puanların cinsiyet, yaş, kıdem ve sertifikalı eğitim alma durumlarına göre anlamlı bir fark bulunmazken; bilgisayar kullanma yeterlik algıları ve mezuniyet derecelerine göre anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında araştırma sonuçlarında, lisansüstü mezunu olan öğretmenlerin lisans mezunu öğretmenlerden ve bilgisayar kullanma konusunda kendini yeterli gören öğretmenlerden yetersiz bulan öğretmenlere göre TPAB seviyeleri daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the technological pedagogical content knowledge competencies of secondary school Turkish teachers and there lationship between these competencies and various variables. Descriptive survey model, one of the quantitative design methods, was used in there search. The study group of there search consists of 240 secondary school Turkish teachers working in the Ministry of National Education during the 2021-2022 academic years. The data collected in there search were collected using the Likert-type“Technological Pedagogical Content Knowledge Scale”developed by Direkci, Şimşek and Ayvallı (2020). SPSS 26 statistical analysis program was used in there search. In order to determine the tests to be performed with the data collected with in the scope of the study, it was examined whether the scores of the relevant variables were normally distributed. In this frame work, the values of the skewness and kurtosis coefficients of the mean scores of the said variables were examined. The difference between Turkish teachers' gender, age, seniority, graduation degree, certified computer Education status, perceptions of computer use proficiency, and the scores they got from the scale and its sub-dimensions were examined. In order to determine whether the scores of Turkish teachers from the sub-dimensions of the scale used differ according to the variables of“Gender, Graduation Degree, Receiving Certified Computer Education”, the Mann Whitney U test; Kruskal Wallis test was used to determine whether it differs according to the variables of“Age, Seniority and Perception of Competence in Using Computers”. While there was no significant difference in the scores they got from the Technological Pedagogical Content Knowledge scale and its sub-dimensions according to gender, age, seniority and certified education; Significant results were obtained in terms of computer use proficien cyperceptions and graduation degrees. In the light of the data obtained, in the results of there search, it has been determined that the TPACK levels of the teachers who have a graduate degree are higher than the teachers who have a bachelor's degree and those who consider themselves competent in using computers.