Aile Sağlığı Merkezi'ne ağrı şikayetiyle başvuran kadınların fibromiyalji riskinin değerlendirilmesi ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
Evaluation of fibromyalgia risk and its relationship with quality of life of women applying to the family HEALTH center with pain complaints
  1. Tez No: 788258
  2. Yazar: SIDDIK BURAK ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR, DOÇ. DR. SİBEL YILMAZ ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ağrı şikayetiyle aile sağlığı merkezine başvuran kadınların fibromiyalji riskinin değerlendirilmesi ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılan bu çalışma kesitsel, tek merkezli ve anket yöntemiyle yapıldı. Çalışma 350 hasta ile tamamlandı. Çalışmanın verileri sosyodemografik özelliklerin yer aldığı soru formu, Yaygın Ağrı Skalası (YAS), Semptom Şiddet Skalası (SŞS) ve Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Formu (YKÖ-KF) ile toplandı. Veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edildi. Verilerin analizi parametrik olmayan testler ile yapıldı. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki-Kare testi kullanıldı. İkili grupların karşılaştırılması Mann- Whitney U testi aracılığıyla yapıldı. İlişkisel analizler için Spearman Korelasyon testi, Regresyon analizi için çoklu doğrusal Regresyon testi kullandı.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional, single-center, questionnaire method was used to evaluate the fibromyalgia risk of women who applied to the family health center with the complaint of pain and to evaluate its relationship with quality of life. The study was conducted with 350 patients. The data of the study were collected with a questionnaire including sociodemographic characteristics, Widespread Pain Scale, Symptom Severity Scale and Quality of Life Scale-Short Form. The data were analyzed with the SPSS 22.0 program. Data analysis was done with non-parametric tests. Categorical variables were represented by numbers and percentages, numerical data were presented with minimum, maximum, mean and standard deviation. Chi-square test was used to compare categorical variables. Mann-Whitney U test was used to compare the paired groups. Spearman Correlation test was used for relational analysis and multiple linear Regression test was used for Regression analysis.