İmplant destekli sabit protez ve geleneksel tip tam protez kullanan hastalarda masseter kas kalınlığının ultrason ile karşılaştırılması
Comparison of masseter muscle thickness with ultrasound in patients using implant supported fixed prosthesis and conventinal complete denture
- Tez No: 788301
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT YİĞİT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Diş kaybı; stimulasyonun azalmasına bağlı kemik kaybının artması, nöromusküler kontrolün azalması ve kaslarda oluşan düzensizlikler, okluzyonda bozukluklar temporamandibular eklem bozuklukları, proprioseptif yeteneğin kaybı gibi fonksiyonel bozukluklara neden olmaktadır. Çalışmamızın amacı; geleneksel tam protez kullanan bireyler, implant destekli sabit protez kullanan bireyler ve doğal dentisyona sahip bireylerin masseter kas kalınlığının istirahat ve maksimum ısırma durumunda değerlendirilmesidir. Çalışmamızda 40 kişilik kontrol grubu doğal dentisyona sahip bireylerden oluşurken; 20 si geleneksel tam protez kullanan total hasta grubu, 20 si implant destekli sabit protez kullanan implant hasta grubundan oluşturuldu. Her üç gruba ait ölçümler hem istirahat pozisyonunda hem de maksimum kasılma anında sağ ve sol masseter kas için ayrı ayrı yapılmıştır. Çalışmamızın bulgularına göre geleneksel total grubu hem istirahat hem de maksimum ısırmada masseter kas kalınlığı istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur(p0,050). Ayrıca cinsiyete bağlı olarak yapılan hasta grupları içi karşılaştırmada kadın ile erkek arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken, yaşa bağlı olarak negatif bir korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Tooth loss; increased bone loss due to decreased stimulation, decreased neuromuscular control and muscle irregularities can cause functional disorders such as occlusion disorders, temporamandibular joint disorders, loss of proprioceptive ability. The aim of our study is to evaluate the masseter muscle thickness at rest and at maximum voluntary contraction bite in individuals using conventional full dentures, implant-supported fixed dentures, and individuals with natural dentition. In our study, the control group of 40 people consisted of individuals with natural dentition; The 40 patient group consisted of 20 total patients using conventional full dentures, and 20 implant patients using implant supported fixed prosthesis. Measurements of all three groups were made separately for the right and left masseter muscles, both in the resting position and at the time of maximum contraction. In our study, the masseter muscle thickness was significantly lower in both contraced and relaxed positions in patients of conventional total group (p 0.050). In addition, there was a statistically significant difference between men and women in the comparison of patient groups based on gender, while a negative correlation was found depending on age.