Görsel üçlü uyaran paradigmasında değişen görev zorluğunun olaya ilişkin potansiyel bileşenleri üzerine etkileri
The effects of varying task difficulty on event related potential components in visual three stimulus paradigm
- Tez No: 788308
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGAY ERGENOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Beyindeki elektriksel aktivitenin saçlı deri üzerinden kaydedilmesi elektroansefalogram (EEG) olarak adlandırılır. EEG'de beynin spontan aktivitesiyle beraber bilişsel, duysal ya da motor uyaranlara yanıt olarak potansiyel değişimler oluşmaktadır ve bu potansiyel değişimler Uyarılma Potansiyelleri (UP) olarak adlandırılmaktadır. Uyarılma potansiyellerinde erken latanslı ve geç latanslı yanıtlar gözlenir. Geç latanslı yanıtlar daha çok bilişsel süreçlerle ilişkilidir ve“Olaya ilişkin potansiyeller”(OİP) olarak adlandırılmaktadır. Dikkat, yukarıdan aşağı ve aşağıdan yukarı mekanizmalar çerçevesinde incelenebilir. Bir ödeve odaklanıldığında amaçlar doğrultusunda yukarıdan aşağı mekanizma işlerken ödevle ilişkisiz bir uyaran algılandığında aşağıdan yukarı mekanizma işler. Yeni uyaranlara karşı meydana gelen OİP'ler üçlü uyaran paradigmasıyla incelenebilir. Bu paradigmada standart uyaranlar, hedef uyaranlar ve çeldirici yeni uyaranlar yer almaktadır. Bu çalışmamızda, odaklanılan görevin zorluk derecesi ile yeni uyaranlara karşı meydana gelen istem dışı dikkat yanıtı arasındaki ilişkiyi üçlü uyaran paradigmasıyla araştırmayı amaçladık. Yeni uyaranlar soyut resimler ile tanıdık resimlerden oluşan iki alt grup içeriyordu. Ayrıca yeni uyaranları hedef uyaranlara uzaklığına göre üç gruba ayırdık. Böylece tek bir deney düzeninde birden fazla parametreyi beraber incelemeyi amaçladık. Çalışmada 21 sağlıklı genç erişkinden OİP kayıtları alındı. Uygulanan görsel üçlü uyaran paradigmasında farklı zorluktaki hedef uyaranlara yanıt vermeleri istendi ve paradigma içindeki yeni uyaranlara karşı oluşan OİP bileşenleri incelendi. EEG-OİP verilerinin kayıt ve analiz işlemleri için TAMEEG/ERP programı kullanıldı. OİP bileşenlerinin genlik ve latans değerleri tekrarlayan ölçümler için ANOVA testi ile analiz edildi. Çalışmamızda hedef uyaranların zorluk derecesi ile yeni uyaranlara karşı meydana gelen P3a yanıtları arasında anlamlı bir ilişki yoktu. Soyut içerikli yeni uyaranlara karşı tanıdık içerikli olanlara göre daha büyük P3a yanıtları meydana geldi. Ayrıca yeni uyaranlar paradigmadaki geliş sırasına göre hedef uyaranlardan uzaklaştığında P3a potansiyel genlikleri artmıştır. Bulgularımız kaynakların bilişsel süreçler arasında paylaşıldığı görüşünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Recording of the electrical activity in the brain on the scalp is called electroencephalogram (EEG). In EEG, potential changes occur in response to cognitive, sensory or motor stimuli along with the spontaneous activity of the brain, and these potential changes are called Evoked Potentials (EP). Early latency and late latency responses are observed in evoked potentials. Late latency responses are associated with cognitive processes and are called“Event-related potentials”(ERP). Attention can be viewed in terms of top-down and bottom-up mechanisms. When focusing on a task, the top-down mechanism operates in line with the objectives, while the bottom-up mechanism operates when a stimulus unrelated to the task is perceived. ERPs that occur against novel stimuli can be studied with the three stimulus paradigm. In this paradigm, there are standard stimuli, target stimuli and novel distracter stimuli. In this study, we aimed to investigate the relationship between the difficulty of the focused task and the involuntary attention response to novel stimuli using the three stimulus paradigm. The novel stimuli included two subgroups of abstract pictures and familiar pictures. In addition, we divided the novel stimuli into three groups according to their distance from the target stimuli. Thus, we aimed to examine more than one parameter together in a single experimental setup. In the study, ERP records were obtained from 21 healthy young adults. In the applied visual three stimulus paradigm, they were asked to respond to target stimuli of different difficulty, and the components of ERP against novel stimuli in the paradigm were examined. TAMEEG/ERP program was used for recording and analysis of EEG-ERP data. The amplitude and latency values of the ERP components were analyzed with repeated measures ANOVA test. In our study, there was no significant relationship between the difficulty level of target stimuli and P3a responses to novel stimuli. Higher P3a responses occurred to novel stimuli with abstract content than those with familiar content. In addition, P3a potential amplitudes increased when novel stimuli moved away from the target stimuli according to the order of arrival in the paradigm. Our findings support the view that resources are shared among cognitive processes.