Maksiller gömülü kanin dişlerin minivida destekli ve konvansiyonel yöntemlerle sürdürülmesinin sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi
Investigation of maxillary impacted canine eruption with the aid of two miniscrew-supported and conventional methods with finite element analysis
- Tez No: 788318
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ YAVAN, PROF. DR. NİHAL HAMAMCI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı gömülü kanin dişin iki farklı ankraj mekaniği (iskeletsel ve dişsel) yardımıyla sürdürülmesi sırasında oluşan kuvvet ve stres dağılımının sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesidir. Çalışmamızda sonlu elemanlar analizi kullanılarak iki farklı modelleme yapılmıştır. İki modelde de gömülü kanin diş, maksiller palatinal bölgede sol tarafta orta hat ile 45º açı yapacak şekilde modellenmiştir. Birinci modelde sol tarafta maksiller palatinal bölgeye 1,5x8 mm titanyum mini vida; ikinci modelde birinci molar dişler arasına çengel eklenerek modifiye edilmiş transpalatal ark yerleştirilmiştir. Birinci modelde mini vidadan, ikinci modelde TPA üzerindeki çengelden gömülü kanin dişe Ni-Ti sarmal yaylar kullanılarak 100 g kuvvet uygulanmıştır. Birinci modelde kuvvet doğrudan uygulanmadığı için dişlerde oluşan gerilmelerin çok düşük değerlerde olduğu, ikinci modelde ise sol birinci molar ve premolar dişlerde yoğunlaştığı görülmektedir. Mini vidada gözlenen en yüksek Von Mises stresi, mini vidanın boyun bölümünde oluşmuştur. İkinci modelde en fazla yer değiştirme maksiller sol kadran dişlerinde gözlenirken, birinci modelde maksiller dişlerde yer değiştirme miktarı neredeyse sıfırdır. İkinci modelde sol birinci molarda meziopalatinal rotasyon, sol kadranda mezial hareket ve her iki modelde de gömülü kanin dişte distal hareket gözlenmiştir. Birinci modelde mini vida herhangi bir dişsel etki oluşturmadan mutlak ankraj sağlarken, ikinci modelde TPA maksiller arkı üç boyutlu olarak kontrol etmede yeterli olamayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the force and stress distributions caused by eruption of the impacted canine via two different anchor mechanics (skeletal and dental) with finite element analysis. Two different models were created using finite element analysis. In both models, the impacted canine is modeled in the maxillary palatal region on the left side. The angle of canine was 45º with the midline. In the first model, 1,5x8 mm titanium miniscrew was placed to the maxillary palatal region on the left side. In the second model, a modified transpalatal arch (TPA) between the first molar teeth by adding a hook was modelled. 100 g of force was applied from the mini-screw in the first model and from the hook on the TPA in the second model to the impacted canine by Ni-Ti spiral springs. In the first model, the compressive and tensile stresses were almost zero since the force was not applied directly and in the second model, the stress concentrated in the first molars and the premolars on the left side. In the first model, the maximum Von Mises stress was observed in the cervix of the miniscrews due to the direct application of the force to the miniscrews. The greatest displacement was observed in the maxillary left quadrant teeth in the second model and while the displacements in the maxillary teeth in the first model was almost zero. Mesiopalatinal rotation in the left first molar, mesial movement in the left quadrant were observed in the second model and distal movement in the impacted canine was found in both models. In the first model, the mini screw provided an absolute anchorage without any adverse dental effect, while TPA may not be sufficient to control the maxillary arch in the three dimension.