Synthesis of some novel phthalazine-1,4-dione derivatives, DFT calculation, and biological activity
Bazı yeni ftalazin-1,4-dion türevlerinin sentezi, DFT hesaplaması ve biyolojik aktivitesi
- Tez No: 788328
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL BERBER, PROF. DR. AHMET ÇAĞRI KARABURUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Ftalazin, piridazinin bir benzen halkası ile kaynaşmasıyla oluşan organik bir kimyasaldır. Ftalazin türevlerinin benzersiz yapıları nedeniyle, bu tür bileşikler biyolojik aktiviteler için büyük bir potansiyele sahiptir. Bu tez kapsamında otuz iki ftalazin-1,4-dion türevi bileşik tasarlanmış ve sentezi gerçekleştirilmiştir.. Bileşiklerin, referans AChE inhibitörü donepezil ile benzer şekilde enzimin aktif bölgesine bağlanması amaçlanmıştır. Sentezi gerçekleştirilen tüm hedef bileşiklerin yapıları IR, 1H NMR, 13C NMR ve kütle spektrometrisi sonuçları kullanılarak aydınlatılmıştır. AChE ve BChE üzerindeki biyolojik aktivite testleri in vitro olarak test edilmiştir. Birinci aşama test sonuçlarında, on üç bileşiğin %50'den fazla AChE inhibisyonu sergilediği ancak hiçbir türevin öngörülen %50 BChE inhibisyonu aralığında aktivite göstermediği gözlenmiştir. AChE için ileri denemelere geçilmiştir. Sonuç olarak, BChE ile ilgili daha fazla deney yapılmadı. Devam eden AChE inhibisyon testlerinde hedeflenen bileşiklerden üçü olağanüstü aktivite göstermiştir ve bunlar DEM-H-17, DEM-H-19 ve DEM-H-22'dir. Bileşiklerin ana bölümlerinin donepezil ile karşılaştırılabilir olması, bu bileşiklerin neden AChE'ye karşı yüksek inhibitör aktiviteye sahip olduğunu açıklamaktadır. Aktif bileşiklerin AChE'nin aktif bölge kalıntıları ile etkileşimlerini değerlendirmek için moleküler yerleştirme kullanılmıştır. Bir biyomoleküler sistemin bozulmaya nasıl tepki vereceğini değerlendirmek için moleküler dinamik simülasyon kullanılmıştır. Bu durumların her birinde, sonuçlardaki sürekli tutarsızlıkları keşfetmek için hem normal hem de normal olmayan sistemlerin çok sayıda simülasyonu çalıştırılmıştır. Ayrıca, yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) kullanılarak, hedeflenen tüm yeni bileşiklerin kimyasal reaktivite özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Phthalazine is an organic chemical formed by fusing pyridazine with a benzene ring. Because of the unique structure of phthalazine derivatives, such compounds have great potential for biological activities. We designed and synthesized thirty-two compounds phthalazine-1,4-dione derivatives. The compounds were intended to bind in the active site of the enzyme similarly to the reference AChE inhibitor donepezil. IR, 1H NMR, 13C NMR, and mass spectrometry were used to evaluate all of the target products. The biological activity tests on AChE and BChE were tested in vitro. The results of the first stage indicated that thirteen compounds exhibited greater than 50% inhibition of AChE and no activity in the prescribed range of 50% inhibition of BChE. As a result, no further experiments into BChE were conducted. Three of the targeted compounds have demonstrated exceptional activity and they are DEM-H-17, DEM-H-19, and DEM-H-22. Because the major portions of the compounds are comparable to donepezil, this explains why these compounds have high inhibitory activity against AChE. Molecular docking was used to assess the interactions of the active compounds with the active site residues of AChE. To evaluate how a biomolecular system would respond to a perturbation, molecular dynamic simulation was utilized. In each of these situations, numerous simulations of both the perturbed and unperturbed systems were run in order to discover consistent discrepancies in the outcomes. Furthermore, using density functional theory (DFT), the chemical reactivity characteristics of all targeted novel compounds were studied.