İskemik İnme Hastalarında Wbc/Mpv Ve D-Dimer/Fibrinojen Oranlarının Prognozla İlişkisi
The Relation of WBC/MPV and D-Dimer/Fibrinogen Ratios with Prognosis in Ischemic Stroke Patients
  1. Tez No: 788344
  2. Yazar: HAKAN AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP BULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: İnme, Dünya Sağlık Örgütünün tanımına göre; vasküler nedenler hariç başka bir nedene bağlı olmayan, hızlı yerleşip fokal ve ya global serebral bozukluğa yol açan, 24 saat ya da daha uzun sürebilen hatta ölümle sonuçlanabilen klinik bir durum olup önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Bu çalışmanın amacı acil servise akut iskemik inme ile başvuran hastalarda başvuru esnasında ölçülen D-Dimer, Fibrinojen, D-dimer/Fibrinojen oranının (DFO) ve lökosit (WBC), MPV, WBC/MPV oranının (WMO) bu hastaların prognozunu öngörmedeki etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada S.B.Ü. Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine akut iskemik inme ile“—”tarihleri arasında başvuran hastalar prospektif olarak incelendi. Hastaların geliş vital bulgular, laboratuar ve radyolojik bulgular kayıt edildi. Hastaların 28. ve 90. günlerdeki Modifiye Rankin Skalasına göre değerlendirmesi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 262 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşı 69.8 ± 13.2 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
AIM: The World Health Organization defined stroke as 'rapidly developed clinical signs of focal (or global) disturbance of cerebral function, lasting more than 24 hours or leading to death, with no apparent cause other than of vascular origin '. In our study, we aimed to investigate the effectiveness of D-Dimer, Fibrinogen, D-dimer/Fibrinogen ratio (DFO) and leukocyte (WBC), MPV, WBC/MPV ratio (WMO) measured at the time of admission in patients admitted to the emergency department with acute ischemic. MATERIALS AND METHODS: Our study was conducted by S. B. Ü, which is a third step diagnosis and treatment center. It was made in our emergency service of Bursa Training and Research Hospital. Our study was conducted on 262 patients between 01.02.2022 and 01.02.2023 tarih were prospectively analyzed. Patients' admission vital signs, laboratory and radiological findings were recorded and The patients were evaluated according to the Modified Rankin Scale on the 28th and 90th days. RESULTS:262 patients were included in our study. The mean age of the patients included in the study was 69.8 ± 13.2.