Krackow Sütür Tekniğinin Farklı Konfigürasyonlarının Dayanıklılığının Biyomekanik Olarak Değerlendirilmesi
Biomechanical Evaluation of the Durability of Different Configurations of the Krackow Suture Technique
  1. Tez No: 788429
  2. Yazar: OSMAN MUHAMMED ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAVUT AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Krackow tekniğinde dikey ve yatay düzlemde sütür arası mesafelerin tendon dikiş dayanıklılığına etkisinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmada 90 adet sığır aşil tendonu kullanılmıştır. Dikey dikiş hattı 3, 6 ve 9 mm, yatay dikiş hattı 2, 4 ve 6 mm olacak şekilde 3 şeritli Krackow sütür tekniği kullanılarak 9 farklı grup oluşturulmuştur. Tendonlara 50 N'lik ön yükleme testi yapıldı. Ardından dinamik test 50 N ile 200 N kuvvetleri arasında 200 çevrim olarak yapıldı. Daha sonra 20 mm/dk hızla tendon dikiş sistemi başarısız olana kadar maksimum kuvvet uygulandı. Bulgular: Dikey düzlemdeki dikiş hattı 3 mm olan tendon grupları ön yükleme testinde başarısız oldu ve değerlendirmeye alınmadı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effect of different intervals in the vertical and horizontal planes on tendon suture durability in the Krackow technique. Materials and Methods: 90 bovine Achilles tendons were used in the study. 9 different groups were formed using the 3 stripe Krackow suture technique, with vertical suture lines of 3, 6, 9 mm and a horizontal suture line of 2, 4, 6 mm. Tendons were subjected to a 50 N preload test. After, the dynamic test was performed for 200 cycles between 50 N and 200 N forces. Then, maximum force was applied at 20 mm/min until the tendon suture system failed. Results: Tendon groups which are a 3 mm vertical suture line, failed the preload test and were not evaluated.