A socio-spatial comparative analysis of neighborhoods in Baghdad for proposing a set of planning principles
Planlama prensipleri önerisi için Bağdat'taki mahallelerin sosyo-mekansal açıdan karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 788437
  2. Yazar: HUSSEIN HAMMADI ALFARHANI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR BAŞER KALYONCUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Planlama Prensipleri Önerisi Ġçin Bağdat‟taki Mahallelerin Sosyo-Mekansal Açıdan Karşılaştırmalı Analizi Son on yılda Bağdat, petrol patlaması da dahil olmak üzere ekonomik toparlanmanın bir sonucu olarak hızlı kentsel gelişimin yanı sıra dramatik sosyo-ekonomik dönüşümlere girdi, yeni yerleşim alanlarının sosyal kalıpları ve tipolojileri, Irak'a ait geleneksel bağlamdan koparak, küresel deneyimlerin ve uluslararası akımların etkisine girmiş oldu. Sonuç olarak, özellikle Bağdat'ta, kültürel mirasın ve kentsel geleneksel dokunun önemli ölçüde kaybına neden olan yerel kaygılar dikkate alınmadan, farklı tasarımlara sahip birçok toplu konut veya site tipi konut alanları inşa edilmiştir. Bu araştırma Bağdat şehri ve çevresinde (mahalle ölçeğinde) birbirine benzemeyen iki kentsel örüntünün analiz edilmesinin karşılaştırılmasına dayanmaktadır: (1)Geleneksel bir kentsel doku olan Alkhadimyah; (2)BNT (Bismayah new town) Bağdat'ın banliyö bölgesi. Araştırma metodolojisi, iki vaka çalışması arasındaki planlama stratejileri ve kentsel tasarım göstergelerindeki farklılıkları araştırmak için saha gözlemleri ile sayısal yöntemler kullanılarak yapılan sosyal ve mekansal analizlere dayanmaktadır. Metodoloji, iki vaka çalışması arasındaki planlama stratejileri ve kentsel tasarım göstergelerindeki farklılıkları anlamak için saha gözlemlerini ve nicel yöntemleri kullanan sosyal ve mekansal analizlere dayanmaktadır. Bu araştırma, Irak'ın Bağdat şehri için sosyo-mekansal yaklaşımla mahalle planlaması kavramını teşvik eden, kalkınmanın etkisini azaltmak ve mahalle yaşam kalitesini iyileştirmek için bir dizi planlama ilkesi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Analiz bölümündeki bulgular, mahallelerin mekansal organizasyonu ile sosyal yapısı arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bir yanda kamusal mekanın mekansal bütünleşmesi, diğer yanda kentsel mekandaki sosyal etkileşim açısından, daha bütünleşik ve okunabilir (anlaşılır) mekanların mahallede daha yüksek sosyal etkileşime sahip olduğu sonucuna varmak mümkündür. Ancak Bağdat'tan seçilen örnek çalışma alanlarında, Bismayah gibi Bağdat'ın yeni geliştirilen bölgelerinin; şehrin en entegre, erişilebilir ve anlaşılır mahalleleri olduğu ve sosyal etkileşimin daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Oysa Bağdat'ın tarihi çekirdeği olan Alkhadimya mahalle dokusu, en düşük entegrasyona, erişilebilirliğe ve anlaşılırlığa sahiptir; bu arada sosyal etkileşimi daha yüksektir. Araştırmadan elde edilen tüm bulgular, kentsel alanların sosyo-mekansal planlama ve kentsel tasarım özelliklerini geliştirecek ve Bağdatlılara iyi bir yaşam kalitesi sunacak yeni gelişme alanları için yeni bir planlama ilkeleri seti hazırlamak için önem taşıyan kriterleri ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
A Socio-Spatial Comparative Analysis Of Neighborhoods In Baghdad For Proposing A Set Of Planning Principles In the recent decade, Baghdad has drawn into dramatic socio-economic transformations along with rapid urban development as a result of the economic recovery, including an oil boom. This has had a significant impact on the development patterns that have been adopted, where the physical and social patterns and typologies of new residential areas have turned from global experiences and international style within Iraqi urban context. As a result, many mass housing or gated communities with different design have been shaped and constructed particularly in Baghdad without taking into consideration local character causes the loss of a significant degree of the heritage and urban traditional fabric. This study is based on a comparison of analyzing two dissimilar urban patterns within the city of Baghdad and its surrounding (neighborhood scale): (1) Alkadimyah, a traditional urban pattern; (2) BNT (Bismayah new town) the suburban district of Baghdad. The methodology is based on social and spatial analyzes using field observations and quantitative methods to explore the differences in planning strategies and urban design indicators between the two case studies. This research aims to develop a set of planning principles that promote the concept of socio-spatial neighborhood planning for the city of Baghdad, Iraq, to less the effect of development and improve the quality of neighborhood life. The findings of the analysis part demonstrate a significant correlation between the spatial organization and social structure of neighborhoods. In terms of spatial integration of the place on the one hand and social interaction in the place on the other, it is possible to conclude, that more integrated and readable (intelligible) places have higher social interaction in the neighborhood. But in Baghdad case studies, it has been determined that newly developed areas of Baghdad (BNT) are the most well-integrated, accessible, and intelligible neighborhoods of the city and it has lower social interaction. Whereas, the historical center of Baghdad (Alkadimyah), has the lowest integration, accessibility, and intelligibility; meanwhile, its social interaction is higher. These findings pave the way for vital indicators to prepare a new set of planning principles for new development areas that will enhance the socio-spatial planning and urban design features of urban spaces and to provide good quality of life to Baghdad residents.