İleri evre küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastalarında medikal tedavi ile sarkopeni arasındaki ilişki
The relationship between medical therapy and sarcopenia in patients with advanced stage NON-small cell lung cancer
- Tez No: 788473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Giriş: İskelet kası kütlesi ve işlevi kaybı ile karakterize edilen sarkopeni kanser hastalarında daha kötü klinik sonuçlarla ilişkilidir. Kanser tedavisi sarkopeni gelişimini etkileyebilir. Buna karşın tedavi öncesi veya sonrası sarkopeni varlığı kanser tedavisinde yanıtı etkileyebilir. Bu kısır döngü daha yüksek mortalite riski ile ilişkilendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı yeni tanı ileri evre küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) hastalarında standart kemoterapi protokolü uygulanmasından önce ve sonra sarkopeni sıklığını belirlemek ve sarkopeni ile tedavi yanıtı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Metod: Çalışmaya 13.10.2022-13.02.2023 tarihleri arasında Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Polikliniği'ne başvuran ileri evre KHDAK tanısı almış 18 yaş üstü 38 hasta dahil edildi. Tüm hastaların biyoelektrik impedans analizi (BİA) ile antropometrik ölçümleri yapıldı. Kas gücünün değerlendirilmesi için elektronik bir el dinamometresi ile ölçülen el sıkma gücü kullanıldı. Kas performansı ise 4 metrelik parkurda ölçülen yürüme hızı ile değerlendirildi. Yürüme hızı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aims: Sarcopenia, characterized by loss of skeletal muscle mass and function, is associated with worse clinical outcomes in cancer patients. Cancer treatment may affect the development of sarcopenia. In contrast, the presence of sarcopenia before or after treatment may affect treatment response. This vicious circle is associated with a higher risk of mortality. The aim of this study was to determine the frequency of sarcopenia before and after the standard chemotherapy protocol in newly diagnosed advanced non-small cell lung cancer patients and to investigate the relationship between sarcopenia and treatment response. Method: A total of 38 patients over the age of 18 who were diagnosed with advanced NSCLC in Medical Oncology Department Polyclinic between 13.10.2022-13.02.2023 were included in the study. Anthropometric measurements of all patients were performed with bioelectrical impedance analysis (BIA). Muscle strength was assessed by hand grip strength measured using an electronic hand dynamometer. Muscle performance was evaluated by walking speed measured on a 4-meter track. Decreased muscle performance was evaluated as walking speed