Yüksek fruktozlu diyetle oluşturulan deneysel metabolik sendrom modelinde istemli fiziksel aktivitenin kardiyak yeniden şekillenmedeki rolünün araştırılması
Investigation of the role of voluntary physical activity in cardiac remodeling in high fructose diet induced experimental metabolic syndrome model
  1. Tez No: 797984
  2. Yazar: NİHAYET FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. SELMA ARZU VARDAR, PROF. NURETTİN AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Fruktozdan zengin beslenmeye bağlı oluşturulan metabolik sendrom modelinde kardiyak hipertrofiyi etkileyen moleküler mekanizmalar tam olarak bilinmemektedir. Çalışmamızda sıçanlarda fruktozdan zengin beslenmeye bağlı oluşan metabolik sendrom modelinde meydana gelen kardiyak yeniden şekillenmeyi AKT ve ERK yolakları üzerinden araştırmayı ve bu yeniden şekillenmede istemli fiziksel aktivitenin etkilerini belirlemeyi hedefledik. Çalışmamızda Sprague-Dawley ırkı 24 adet erişkin dişi sıçan kontrol, fruktoz, aktivite ve fruktoz+aktivite gruplarına ayrıldı. Fruktoz ve fruktoz+aktivite gruplarının içme sularına 200 g/L dozunda fruktoz eklenerek metabolik sendrom gelişmesi sağlandı. Aynı zaman periyodunda aktivite ve fruktoz+aktivite gruplarındaki sıçanlar istemli fiziksel aktivite yapmaları için aktivite ölçer tekerleklerin bulunduğu kafeslerde tutuldu. Çalışmanın ilk günü, 4. haftası ve 8. haftası olmak üzere üç farklı zamanda kan basıncı ölçümü alındı. Çalışmanın 8. haftasının sonunda tüm sıçanların kan ve sol ventrikül doku örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
The molecular mechanisms affecting cardiac hypertrophy in the metabolic syndrome model created due to a fructose-rich diet are not fully known. In our study, we aimed to investigate the cardiac remodeling that occurs in the metabolic syndrome model caused by a fructose-rich diet in rats through the AKT and ERK pathways and to determine the effects of voluntary physical activity on this remodeling. In our study, 24 adult female Sprague-Dawley rats were divided into control, fructose, activity and fructose+activity groups. The development of metabolic syndrome was achieved by adding 200 g/L fructose to the drinking water of fructose and fructose+activity groups. During the same time period, rats in the activity and fructose+activity groups were kept in cages with activity meter wheels for voluntary physical activity. Blood pressure measurements were taken at three different times, on the first day, 4th week and 8th week of the study. At the end of the 8th week of the study, blood and left ventricular tissue samples were taken from all rats. .