Value-based argumentation and the transition to a low carbon economy in Turkey and Portugal: Values, arguments and actions
Türkiye ve Portekizde değer temelli argumentasyon ve düşük karbonlu ekonomiye geçiş: Değerler, argumentler ve eylemler
- Tez No: 788499
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER KÜÇÜKURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu tez, argümantasyon ve pratik akıl yürütmede değerlerin rolünü araştırmayı taahhüt eder. Düşük karbonlu bir ekonomiye geçişte kilit endüstriyel aktörlerin eylemlerinin lehinde veya aleyhinde olan nedenleri araştırmaya çalışan iki Avrupa ülkesinde - Türkiye ve Portekiz'de gerçekleştirilen 48 görüşmenin analizini takip etmektedir. Düşük karbonlu ekonomiye geçişte endüstriyel aktörlerin tercihlerini, Avrupa'nın çevresinde yer alan, ancak iklim konusunda canlı bir tartışmanın olduğu iki ülke olan Türkiye ve Portekiz'de inceleyerek, tez, politika yapıcılara eylem için ampirik ve teorik temeller sağlayacaktır. aktörlerin neden yaptıklarını yapmayı seçtiklerini anlamak. Tercihler eylem nedenleridir. Bu tezde, bu eylem nedenleri argümantatif söylemden türetilmiştir ve argümantasyonun temel işlevlerinden biri olduğu ileri sürülmektedir. Aktörler söz edimleri aracılığıyla bize inançları, tutumları ve seçimleri hakkında ipuçları verir. Tez, seçimleri analiz etmek ve değerlendirmek ve onlara rehberlik eden altta yatan, bazen örtük fenomenleri keşfetmek için değer temelli bir argümantasyon çerçevesi kullanır.
Özet (Çeviri)
The thesis undertakes to explore the role of values in argumentation and practical reasoning. It follows an analysis of 48 interviews conducted in two European countries- Turkey and Portugal that sought to investigate the reasons for or against actions of key industrial actors in the transition to a low-carbon economy. By studying preferences of industrial actors in the transition towards a low-carbon economy in Turkey and Portugal, two countries at the periphery of Europe but with a vibrant debate on the climate, the thesis will provide policy makers with empirical and theoretical grounds for action by understanding why actors choose to do what they do. The preferences are reasons for action. In this thesis, these reasons for action are derived from the argumentative discourse and it is suggested that it is one of the key functions of argumentation. The actors through their speech acts provide us with clues about their beliefs, attitudes, and choices. The thesis employs a value-based argumentation framework to analyze and evaluate the choices and to discover the underlying, sometimes implicit phenomena that guide them.