Ulusal istihdam stratejisi kapsamında kadın emeği ve kadın emeğinin hukuki korunması
Legal protection of women's labor and women's labor within the scope of the national employment strategy
  1. Tez No: 788580
  2. Yazar: ŞEBNEM GEDİK AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 365
Özet
Ulusal ve uluslararası planda ekonomik kalkınma ve gelişmenin temel parametrelerinden kabul edilen istihdam ve işsizlik kadın emeğine ilişkin tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Kadın emeği değerlendirilirken bir yanda kadına yüklenen toplumsal roller, kadın emeğinin görünmezliği, ikincil işgücü olarak kabul edilmesi dururken; bir yanda da ekonomik kalkınmanın sağlanması için kadın emeğinin istihdama dönüştürülmesi gerekliliği durmaktadır. Bu çok yönlü ve karmaşık sorunun çözümü amacıyla özellikle Ulusal İstihdam Stratejileri kapsamında kadın emeğine ilişkin birçok hukuki düzenleme yapılmıştır. Ancak bu mevzuat düzenlemelerinin iş yaşamındaki gerçekliği, kadın emeğinin teşvik edilmesi ve korunması için yeterli olup olmadığı her yönüyle güncelliğini koruyan bir tartışma konusudur. Çalışma kapsamında bu tartışma Ulusal İstihdam Stratejileri ile yapılan hukuki düzenlemeler bağlamında tüm yönleriyle ele alınmıştır. Çalışma ile öncelikli olarak kadın emeğinin geçmişten günümüze değerlendirmesi yapılarak kadın emeğine ilişkin toplumsal kabuller, kadın emeğinin niteliği, görünmezliği, toplam emek içindeki yeri, karşılaştığı sorunlar, ayrıntılı olarak değerlendirilmiş; sonrasında Ulusal İstihdam Stratejisi kapsamında kadın emeğinin teşviki ve korunmasına yönelik yapılan hukuki düzenlemeler, önceki düzenlemelerle kıyaslanarak ele alınmıştır. Bu bağlamda kadın emeğine ilişkin getirilen teşviklerin gerçekçiliği sorgulanarak kadın emeğine yönelik korumaların yeterli olup olmadığı, iş yaşamındaki ihtiyacı karşılayıp karşılayamadığı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Employment and unemployment, which are accepted as the basic parameters of economic development and development in the national and international level, have brought with them discussions on women's labor. While evaluating women's labor, on the one hand, the social roles imposed on women, the invisibility of women's labor and its acceptance as secondary labor force; on the other hand, there is the necessity of transforming women's labor into employment in order to ensure economic development. In order to solve this multifaceted and complex problem, many legal arrangements have been made regarding women's labor, especially within the scope of the National Employment Strategies. However, the reality of these legislative arrangements in business life and whether they are sufficient for the promotion and protection of women's labor is a topic of debate that is up-to-date in every aspect. Within the scope of the study, this discussion has been discussed in all its aspects in the context of the National Employment Strategies and legal regulations. With the study, primarily the evaluation of women's labor from the past to the present, the social acceptances of women's labor, the quality of women's labor, its invisibility, its place in the total labor, the problems faced, were evaluated in detail; Afterwards, the legal regulations made for the promotion and protection of women's labor within the scope of the National Employment Strategy were discussed in comparison with the previous regulations. In this context, the realism of the incentives for women's labor was questioned and it was examined whether the protections for women's labor were sufficient and whether they could meet the needs in business life.