Elit U19 futbolcularda hamstring kuvvetinin dikey sıçrama, sprint, koşu tabanlı anaerobik sprint testi(RAST) performansları üzerine etkisi
The effect of hamstring strenght on the performance of vertical jump, sprint, running-based anaerobic sprint test(RAST) in elite U19(YOUNG) football players
- Tez No: 788598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUMAN ALPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada elit U19 futbolcularda hamstring kuvvetinin dikey sıçrama, sprint, koşu tabanlı anaerobik sprint testi (rast) performansları üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kesitsel bir çalışma olup veriler tarama modeli ile elde edilmiştir. Genel tarama yöntemlerinden bağıntısal tarama modeli U19 elit futbolculara uygulanmış̧ olup örneklem üzerinde değişken/değişkenler arasında etkileşim olup olmadığı, olduysa ne düzeyde olduğu amacıyla durum tespiti yapılmıştır.Çalışmanın örneklemi ise Balıkesirspor U19, Bucaspor U19 ve Göztepe U19 aktif elit futbol oynayan 19 yaşındaki 86 futbolcudan oluşmaktadır. Bu çalışmaya, antrenman yaşı iki yıl ve üstünde olan sporcular dahil edilmiştir. Bir takımın ölçümü aynı gün içinde sırası ile; yaş, boy, vücut ağırlığı, hamstring kuvvet ölçümü, 5-10-15-20-30 metre sürat, dikey sıçrama ve tekrarlı sprint testi (rast) şeklinde uygulanmıştır. Her bir performans testi öncesinde 10 dk dinlenme süresi verilmiştir. Deneklerin ölçüm protokollerine alışmaları için her test protokolünde iki deneme tekrarı yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, Prone açı sağ-sol ayak ortalama kuvveti ile 30 derece açı sağ-sol ayak ortalama kuvveti arasında pozitif ve yüksek düzeyde anlamlı ilişki olduğu (r=0,735; p0,05). Prone açı sağ-sol ayak ortalama ve 30 derece açı sağ-sol ayak ortalama kuvvet düzeylerinin dikey sıçrama (cmj) yüksekliği üzerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkisi olmadığı tespit edilmiştir (p>0,05). 5 metre sprint derecesi üzerinde prone açı sağ-sol ayak ortalama kuvvet düzeyinin %5,5 etkisi olduğu (r2=0,055; p0,05).
Özet (Çeviri)
this study, it was aimed to examine the effect of hamstring strength on vertical jump, sprint, running-based anaerobic sprint test (rast) performances in elite U19 football players. The research is a cross-sectional study and the data were obtained by scanning model. A relational screening model from the general screening methods was applied to U19 elite football players, and the situation was determined in order to determine whether there was an interaction between the variable/variables on the sample, and if so, at what level. The sample of the study consists of 86 football players aged 19 who play active elite football in Balıkesirspor U19, Bucaspor U19 and Göztepe U19. Athletes with a training age of two years and above were included in this study. The measurement of a team is on the same day; age, height, body weight, hamstring strength measurement, 5-10-15-20-30 meters speed, vertical jump and repeated sprint test (rast) were appliedrespectively. A 10-minute rest period was given before each performance test. For the measurement protocol studies of the participants, two trials were repeated in each test protocol. As a result of the study, it is seen that there is a positive and highly significant relationship (r=0.735; p0.05). It was determined that the mean prone angle of the right-left foot and the mean strength of the 30-degree angle of the right-left foot did not have a statistically significant effect on the vertical jump (cmj) height (p>0.05). Prone angle right-left foot average strength level has an effect of 5.5% on the 5 meter sprint degree (r2=0.055; p0.05).