Sivil hava yolu pilotlarının pozitif psikolojik sermayeleri ve politik becerilerinin ekip kaynak yönetimi tutumları üzerindeki yordayıcı etkileri
The predictive effects of civil airline pilots' positive psychological capital and political skills on crew resource management attitudes
  1. Tez No: 788615
  2. Yazar: SEDA AYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sivil Havacılık, Psychology, Civil Aviation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Havacılık Psikolojisi Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Psikolojisi Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Uçuş kazalarının teknik kaynaklardan ziyade insan kaynaklı olduğunun anlaşılmaya başlandığından itibaren uçuş ekibinin ve pilotların teknik olmayan becerileri ekip kaynak yönetimi becerileri olarak tanımlanmıştır. Ancak bu becerileri ölçmek üzere geliştirilmiş herhangi bir ölçme aracı olmadığından, bu çalışmada söz konusu becerilerin temelini oluşturacağı düşünülen ekip kaynak yönetimi tutumları üzerinden bunlar üzerinde yordayıcı olabileceği düşünülen bazı değişkenlerin araştırılması hedeflenmiştir.“Umut”,“iyimserlik”,“dayanıklılık”,“öz-yeterlik”kavramları“psikolojik sermaye”yi ve“kişilerarası etkileşim”,“ağ kurma”,“samimi görünme”ve“sosyal zekâ”ise politik becerileri ifade etmektedir. Çalışmada pilotların bu özelliklere sahip olmasının ekip kaynak yönetimi tutumlarına katkı sağlayıp sağlamayacağı araştırılmıştır. Araştırma kapsamında, 192 pilotun pozitif psikolojik sermaye ve politik becerileriyle ekip kaynak yönetimi tutumları arasındaki ilişki korelasyon ve regresyon analizleriyle incelenmiş, elde edilen bulgular neticesinde pozitif psikolojik sermayenin ekip kaynak yönetimi tutumları boyutlarından“stres, yorgunluk ve acil koşullarda bireysel performans”ı negatif yönde etkilediği, politik becerilerden“ağ kurma-sosyal etki”becerisinin ekip kaynak yönetimi tutumlarının“iletişim, koordinasyon ve ekip çalışması”boyutunu pozitif yönde anlamlı düzeyde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Non-technical skills of flight crew and pilots have been defined as crew resource management skills since it was understood that flight accidents were caused by human rather than technical resources. As there are no available measurement devices to measure these skills, in this research crew resource magement attitudes were accepted as the basic indicators of these skills, and therefore predictive effects of these attitudes were examined in relation to crew resource management attitudes. The concepts of“hope”,“optimism”,“resilience”, and“self-efficacy”refer to“psychological capital”, and“interpersonal influence”,“networking ability”,“apparent sincerity”, and“social astuteness”refer to political skills. It was investigated whether the pilots having these skills would contribute to the crew resource management attitudes. Within the scope of the research, the relationship between positive psychological capital, political skills and crew resource management attitudes of 192 pilots and their attitudes were examined by correlation and regression analyses. As a result of the findings, it was concluded that positive psychological capital negatively affects“individual performance in stress, fatigue and emergency conditions”dimension of crew resource management attitudes, and interpersonal influence-networking skill of political skills affects“communication, coordination and teamwork”dimension of crew resource management attitudes positively.