Üniversite öğrencilerinin sınav kaygısı, akademik motivasyonu ve bilişsel çarpıtmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between university students' test anxiety, academic motivation and cognitive distortions
  1. Tez No: 788680
  2. Yazar: ALEYNA EREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ ILDIRIM ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kaygı, kişinin kendisini tehlikede, çıkmazda hissettiği bir durumdur. Gelecekte oluşabilecek kötü durumlara karşı fiziksel ve zihinsel değişikliklerdir. Kaygının en iyi örneklerinden biri de girilen sınavlarda yaşanmaktadır. Sınava girmeden önce, sınav anında yaşanan sınav kaygıları vardır. Kaygı artarsa olumsuz etkileri oluşabilir. Başarı ve motivasyonda düşme gözlemlenebilir. Motivasyon, bireylere karşı nasıl davranıldığıyla ve bireylerin yaptıkları iş hakkında neler hissettikleriyle ilgilidir. Motivasyon, bilgiyi işleme sürecinin hatalı ve eksik olduğu durumlarda etiketleme, aşırı genelleme, duygudan sonuca ulaşma ve kişiselleştirme düşüncesi şeklinde meydana çıkan, kişilerin değer verdiği inanç sistemlerinin veya şemalarının sebep olduğu ve en yüzeyde yer alan düşüncelerdeki bilişsel yapılardır. İrrasyonel düşünceler insanlarda olan bilişsel çarpıtmalardır. Anlık olarak artıp ya da azalabilirler. Bireylerin hayatlarına etkileri uzun ya da kısa vadeli olabilmektedir. Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin sınav kaygısı, akademik motivasyonu ve bilişsel çarpıtmaları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırmada 300 üniversite öğrencisinden anket tekniği kullanılarak veriler toplanmıştır. Veri analizinde, SPSS 22 programı kullanılmıştır. Veri öncelikle kontrol edilmiş, hatalı veriler düzeltilmiştir. İlk olarak demografik değişkenlere ilişkin frekans ve yüzde analizi ile ölçek puanlarına ilişkin betimsel istatistikler verilmiştir. Toplam ölçek puanları ile alt boyutlardan elde edilen puanların normal dağılım gösterip göstermediği çarpıklık ve basıklık değerleri ile incelenmiştir. Puanlar arasındaki ilişki Pearson korelasyon katsayısı ile bilişsel çatışma alt boyutlarının sınav kaygısına olan etkisinde ise ileriye dönük çoklu doğrusal regresyon analiz yöntemi kullanılmıştır. Demografik değişkenlere göre ölçek puanların farklılaşmasında ise bağımsız gruplar t testi yöntemi ile tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anxiety is a situation in which a person feels in danger or in a dead end. They are physical and mental changes in response to bad situations that may occur in the future. One of the best examples of anxiety is experienced in exams. Before taking the exam, there are exam anxiety experienced during the exam. If anxiety increases, negative effects may occur. Fall in achievement and motivation observable. Motivation is related to how individuals are treated and It is about how individuals feel about the work they do. Motivation, labeling when information processing is faulty and incomplete, excessive generalization, reaching conclusion from emotion and personalization thought, caused by the belief systems or schemas that people value and Cognitive structures in the thoughts on the surface. Irrational thoughts are cognitive distortions in humans. They can increase or decrease momentarily. of individuals The effects on their lives can be long or short term. This study examines the relationship between university students' test anxiety, academic motivation, and cognitive distortions. In the study, data were collected from 300 university students using the questionnaire technique. SPSS 22 program was used in data analysis. The data was checked first, and the erroneous data was corrected. First, frequency and percentage analysis of demographic variables and descriptive statistics about scale scores are given. Whether the total scale scores and the scores obtained from the sub-dimensions showed normal distribution were examined by skewness and kurtosis values. Prospective multiple linear regression analysis method was used in the relationship between the scores, Pearson correlation coefficient and the effect of cognitive conflict sub-dimensions on test anxiety. Independent groups t-test method and one-way analysis of variance (ANOVA) methods were used to differentiate the scale scores according to demographic variables.