The effect of workplace incivility on the creativity of employees
İşyeri kabalığının çalışanların yaratıcılığına etkisi
- Tez No: 788710
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA ÖZKAN CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırmalar, nezaketsizliğe maruz kalan çalışanların çok çeşitli zararlı sonuçlar ürettiklerini sürekli olarak göstermiştir. Bununla birlikte, nezaketsizliğe tanık olan ve deneyimleyenleri incelemek için sadece birkaç çalışma yapılmıştır. Mevcut çalışma, Irak Elektrik Bakanlığı'nda işyerinde nezaketsizlik ile duygusal tükenme, çalışan yaratıcılığı ve çalışan bağlılığı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, tamamı söz konusu bakanlıkta görev yapan 204 kişi olmak üzere toplam 204 çalışandan oluşan bir örneklem grubuna anket uygulanmıştır. Araştırmanın hedef evrenini üst düzey yöneticiler, orta düzey yöneticiler ve idari personel oluşturmaktadır. Çalışma bulguları, işyerindeki nezaketsizliğin çalışanların yaratıcılığı ile negatif, duygusal tükenme ile pozitif olarak ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca çalışma, işyeri nezaketsizliği ile çalışan bağlılığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir. Bu sonuç, çalışanların yaratıcı olmalarına, daha az duygusal tükenme yaşamalarına ve işyeri ortamlarına daha fazla dahil olmalarına yardımcı olmak için işyeri nezaketsizliğinin bazı yönlerinin seçilen kuruluşun yönetimi ve tüm bakanlık tarafından dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Son bölümde, çalışmayı, sonuçları, pratik çıkarımları, tavsiyeleri ve gelecekteki projeleri tartıştık.
Özet (Çeviri)
Research has continuously demonstrated that employees who experience incivility produce a wide array of deleterious results. Nevertheless, only a few studies have been conducted to examine those who have witnessed and experienced incivility. The current study aims to examine the relationship between incivility in the workplace and emotional exhaustion, employee creativity, and employee engagement at the Iraqi Ministry of Electricity. The current study has been carried out via a questionnaire distributed to a sample of 204 employees all of whom work in the mentioned ministry. The target population of the study included surrounding senior managers, middle managers, and administrative staff. The study findings showed that incivility in the workplace has a negative correlation with the creativity of employees and is positively associated with emotional exhaustion. Moreover, the study showed that there is no statistically significant relationship between workplace incivility and employee engagement. the finding of this study clarifies that the management must take into considered the issues regarding workplace incivility due to its serious impact on staff members and also, the entire ministry must help employees to be creative, experience less emotional exhaustion, and become more engaged in their workplace environment. In the final section, we discuss the study, conclusions, practical implications, recommendations, and future projects.