Nazal polipli hastalarda dinamik tiyol / disülfid homeostazı ve sigaranın homeostaz parametreleri üzerine etkileri
Dynamic thiol/disulfide homeostasis and effects of smoking on homeostasis parameters i̇n patients with nasal polyp
- Tez No: 788734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KARALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı nazal polipli hastalarda bir oksidatif stres belirteci olarak dinamik tiyol/disülfid homeostazı ve nazal polipli hastalarda sigaranın homeostaz parametreleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza nazal polipli 40 hasta ve 36 sağlıklı gönüllü birey dahil edildi. Hasta grubu kendi içerisinde 20'si sigara içen ve 20'si sigara içmeyen hasta olarak 2 gruba ayrıldı. Tüm katılımcıların serum örneklerinde tiyol-disülfit homeostazisi parametreleri Erel ve Neşelioğlu tarafından geliştirilen yeni otomatik ölçme yöntemi ile analiz edildi ve gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Tiyol/disülfid homeostazına ilişkin her bir parametre native tiyol (SH), total tiyol (ToSH), disülfid (SS), SS/SH%, SH/ToSH% ve SS/ToSH% ayrı ayrı değerlendirildi. Gruplar arasında tiyol-disülfid dengesine ilişkin belirteçler bakımından belirgin anlamlı farklılıklar saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effects of dynamic thiol/disulfide homeostasis as a marker of oxidative stress in patients with nasal polyps and the effects of smoking on homeostasis parameters in patients with nasal polyps. Material and Method: Forty patients with nasal polyps and 36 healthy volunteers were included in our study. The patient group was divided into 2 groups as 20 smokers and 20 non-smokers. Thiol-disulfide homeostasis parameters in serum samples of all participants were analyzed with the new automatic measurement method developed by Erel and Neşelioğlu and compared between groups. Findings: Each parameter related to thiol/disulfide homeostasis native thiol (SH), total thiol (ToSH), disulfide (SS), SS/SH%, SH/ToSH% and SS/ToSH% were evaluated separately. Significant differences were found between the groups in terms of markers of thiol-disulfide balance.