Effects of aging and exercise on dynamic postural control: Analysis of muscle synergies
Dinamik postür kontrolü üzerine yaş ve egzersizin etkisi: Kas sinerjileri analizi
- Tez No: 788733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ARPINAR AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, insan vücudunun gerçekleştirdiği istemli dinamik hareketlerin koordinasyonunu sağlayan motor kontrol mekanizmaları üzerine“doğal yaş alma”ve“düzenli egzersize katılım”etkilerinin incelemesidir. Çalışmaya düzenli egzersiz yapan yaş almış sağlıklı yetişkin grup (master atletler) ve sağlıklı sedanter yetişkin (genç ve yaş almış) gruplar dahil edilmiştir. Seçilen alt ekstremite kaslarının elektrofizyolojik aktiviteleri ve yer tepki kuvvetleri“istemli vücut salınımı”(İVS) hareketi sırasında yüzeyel elektromiyografi ve kuvvet platformu tarafından eş zamanlı olarak kaydedilmiştir. Kas modu sayısının ve kas modlarının kasılma modellerinin (resiprokal veya koaktivasyon) belirlenmesinde Temel Bileşenler Analizi kullanılmıştır. Sinerji indeksi Kontrol Edilmeyen Manifold (İng., Uncontrolled Manifold, UCM) Hipotezine göre hesaplanmıştır. UCM analizinin sonuçları ilk defa dominant ve dominant olmayan alt ekstremiteler arasında karşılaştırılmıştır. Araştırmanın temel bulguları: i) kas modu sayısı (tüm gruplar için aynı) ve ii) kasılma modeli (tüm gruplar için resiprokal model) üzerinde yaş veya egzersiz etkisi görülmemiştir, iii) genç sedanter grup UCM varyans bileşenleri için yaş almış gruplardan anlamlı ölçüde daha düşük değerler göstermiştir, iv) sinerji indeksi yaş almış sedanter grupta en yüksek, master atletlerde en düşük bulundu, v) yaş almış sedanter grup daha az esnek, daha rijit motor kontrol stratejileri sergilemiştir, vi) UCM varyans bileşenleri ve sinerji indeksi değerleri, dominant ve dominant olmayan alt ekstremitenin çoklu kas koordinasyonunda farklılık göstermiştir. İVS hareketinin fazlara ayrılarak incelenmesi kas sinerjileri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşılmasına katkıda bulunacaktır. Dominant ve dominant olmayan alt ekstremitelerin çoklu kas koordinasyonundaki farklılıkların ihmal edilmemesi gerektiği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate human motor control mechanisms providing coordination of voluntary dynamic movements under the effects of“natural aging”and“participation in regular exercise”. Electrophysiological activities of selected lower extremity muscles and ground reaction forces are recorded simultaneously by surface electromyography and force platform, respectively during“voluntary body sway”(VBS). The healthy older physically active group (master athletes) and the healthy sedentary groups (young and older) are included to the study. Principal Component Analysis is used to determine the number of muscle modes and the composition of muscle modes i.e., reciprocal or co-activation contraction patterns. Synergy index is calculated with the Uncontrolled Manifold (UCM) Hypothesis. The results of the UCM analysis for the dominant side are for the first time compared with the non-dominant side. The main findings of the study: there was no age or exercise effect i) on the number of muscle modes (the same for all groups) and ii) on contraction pattern (reciprocal pattern for all groups), iii) the young sedentary group had lower values for UCM variance components than the older groups, probably depending on experiencing the lowest task difficulty, iv) synergy index was highest for older sedentary group, and lowest for master athletes, v) older sedentary group showed less flexible, more rigid motor control strategies, vi) UCM variance components and synergy index values were different in the multi-muscle coordination of dominant and non-dominant lower extremity. Re-examining the VBS movement by dividing it into phases was recommended to reach more detailed information about muscle synergy patterns. It was revealed that the differences in multi-muscle coordination between dominant and non-dominant limbs should not be neglected.