Hipotermi tedavisi uygulanan perinatal asfiksi hastalarında rejyonel oksimetre (o3) ile serebral oksijenasyonun ölçülmesi
Measurement of cerebral oxygenation with regional oximeter (o3) in perinatal asphyxia patients treated for hypothermia
- Tez No: 788743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL KAZANASMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Her ne kadar amplitüd elektroensefalografi (aEEG), kan gazı analizi ve yardımcı çeşitli biyobelirteçler mevcut olsa da perinatal asfiksi (PA) tanılı olgularda hipotermi tedavisi uygulama kararında bazı durumlarda tanısal zorluklarla karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada üçüncü seviye bir yenidoğan yoğunbakım ünitesine PA tanısıyla yatırılıp terapötik hipotermi tedavisi uygulanacak hastalarda Near Infrared Spektroskopi (NIRS) cihazı ile ölçülen serebral bölgesel doku oksijen saturasyonunun (rSO2) hipotermi tedavisinde karar aşamasında yardımcı bir parametre olarak kullanılabilirliğini araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde 1 Ocak 2019-2020 tarihleri arasında, PA tanısı ile hipotermi tedavisi verilen 35-41 hafta arası 36 olgu alındı. Serebral bölgesel doku oksijen saturasyonu ölçümleri; Regional Oksimetre Root cihazı (MASSİMO O3®, Masimo, Irvıne, A.B.D) ile gerçekleştirildi. Ortalama rSO2 değeri ise her iki taraftan alınan ölçümlerin aritmetik ortalaması (Ort.rSO2 ) alınarak elde edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen (n=36) PA tanıtlı olguların %50'sinin erkek, %50'sinin kız cinsiyette olduğu saptandı. Olguların ortalama gebelik haftaları; 38,25±1,62 hafta iken ortalama doğum ağırlıkları 3256±475 gram idi. Olguların hipotermi öncesi alınan kan gazı örneğinde ortalama pH 6,94±,09 ( min-max, 6,80-7,12) , ortalama baz defisiti (BD) 17,56±3,94 (min-max, 10-25,10) iken hipotermi sonrası alınan biyokimyasal kan örneğinde ortalama C-reaktif protein (CRP) 1,69±1,99 idi. Hipotermi öncesi NIRS cihazı ile ölçülen ortalama rSO2Sol 71,94±9,53 (min-max, 54-95) iken ortalama rSO2Sağ 71,13±10,14 ( min-max, 51-92) ve ortalama rSO2 ise 71,54±9,17 olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Although amplitude electroencephalography (aEEG), blood gas analysis and various auxiliary biomarkers are available, some diagnostic difficulties are encountered in the decision to apply hypothermia treatment in cases with perinatal asphyxia (PA). In this study, it was aimed to investigate the usability of cerebral regional tissue oxygen saturation (rSO2) measured by Near Infrared Spectroscopy (NIRS) device as an auxiliary parameter in the treatment of hypothermia in patients who will be hospitalized in a tertiary neonatal intensive care unit with the diagnosis of PA and undergo therapeutic hypothermia treatment. Materials and Methods: Thirty-six cases between 35-41 weeks of gestation, who were treated for hypothermia with the diagnosis of PA, between January 1, 2019-2020 in the Neonatal Intensive Care Unit were recruited. Cerebral regional tissue oxygen saturation measurements; Regional Oximeter Root device (MASSIMO O3®, Masimo, Irvine, USA) was performed. The mean rSO2 value was obtained by taking the arithmetic mean (Avg.rSO2 ) of the measurements taken from both sides. Results: It was determined that 50% of the patients with PA diagnosis included in the study (n=36) were male and 50% were female. Average weeks of gestation of the cases; Mean birth weight was 3256±475 grams at 38.25±1.62 weeks. Mean pH 6.94±.09 (min-max, 6.80-7.12), mean baseline deficit (BD) 17.56±3.94 (min-max, 10-25) in blood gas samples taken before hypothermia, 10), the mean C-reactive protein (CRP) in the biochemical blood sample taken after hypothermia was 1.69±1.99. The mean rSO2Sol measured with the NIRS device before hypothermia was 71.94±9.53 (min-max, 54-95), while the mean rSO2Right was 71.13±10.14 (min-max, 51-92) and the mean rSO2 was 71.54 It was found to be ±9.17.