Transtorasik veya transözofageal ekokardiyografieşliğinde perkütan atriyal septal defekt kapatmanınerken dönem sonuçlarının karşılaştırılması
EARLY outcomes of percutanous asd closure comparing guided by transthorasicechocardiography or transoesophageal echocardiography
- Tez No: 788746
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTÜRK, UZMAN ARDA GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı erişkin yaş grubundaki hastalarda perkütan atriyal septal defekt (ASD) kapatmanın transtorasik ekokardiyografi (TTE) ya da transözofageal ekokardiyografi (TÖE) ile kapatılması arasındaki etkinlik ve güvenliğin erken dönem sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif, gözlemsel, tek merkezli çalışma 2018-2022 seneleri arasında İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi EAH' de perkütan transketeter atriyal septal defekt kapatma yapılan hastalardan oluşturulmuştur. Bu hastalar işlem sırasında kılavuz olarak kullanılan görüntüleme modalitesine göre, TTE ve TÖE olmak üzere 2 grupta incelenmiştir. İşlem öncesi hastalara transtorasik ya da transözofageal ekokardiyografi yapılarak veriler değerlendirmeye alınmıştır. Çalışmaya alınan hastaların ortalama yaşı 43 olup bunların %66,9'u kadın, %33,1'i erkek hastadır. İşlem öncesi pulmoner arteriyel hipertansiyonu (PAH) değerlendirmek amacı ile seçilmiş hasta grubunda kardiyak kateterizasyon ile hemodinamik değerler incelenmiş olup koroner arter hastalık (KAH) riski taşıyan grupta da koroner anjiyografi tetkik edilmiştir. Demografik değişkenler, ekokardiyografik ölçümler, prosedürel datalar ve işlem başarısı iki grup arasında karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to elucidate the safety and the efficacy of transcatheter percutaneous atrial septal defect (ASD) closure guided by transthoracic echocardiography (TTE) in comparison with transoesophageal echocardiography (TEE ) as a conventional tecnique regarding early outcomes in adults with comorbidities. Materials and Methods: A retrospective, observational, single-center study was designed at the cardiology department of Istanbul Mehmet Akif Ersoy Training and Research Hospital between 2018 and 2022. Patients were mainly included in the study following transcatheter ASD closure and divided into two groups in terms of guidance throughout the procedure: TTE and TEE group. Either TTE or TEE were carried out priorly, and cardiac catheterization was performed for selected individuals to investigate hemodynamics. Patients, who were considered at risk of coronary artery disease, underwent coronary angiography. In contrast to the literature, our study comprises elderly patients with an average of 43 years rather than young adults. Demographic variables, echocardiographic parameters, procedural data, and outcomes were compared between the two groups.