Study IL 174C/G and IL10 1082T/G polymorphism in patients with COVID 19
Koronavirüs (COVID-19) hastalarında IL6 174C/G ve IL10 1082T/G polimorfizmi
  1. Tez No: 788748
  2. Yazar: SHENAY AHMED MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ ORKUN AKGÜN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED HAMAD SALEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, COVID19 enfeksiyonunun IL-6 ve IL-10 genlerindeki varyasyonlarla bağlantılı olup olmadığını belirlemeye yöneliktir. Çalışmada, kontrol grubu olarak 20 sağlıklı birey ile COVID-19 enfeksiyonu olan 90 bireyden (erkek ve kadın) numuneler elde edilmiştir. COVID-19 enfekte hastalarda IL-6 seviyeleri sağlıklı bireydekilere göre önemli ölçüde daha yüksek olduğu belirlendi. Bununla birlikte veriler, enfekte hastalarda IL-10 seviyesinin sağlıklı olanlara göre önemli ölçüde daha yüksek olduğunu göstermiştir. Enfekte hastaların serum vitamin D3 seviyeleri, sağlıklı kontrollerinkinden önemli ölçüde düşüktü. Ancak sonuçlar, enfekte hastaların B12 vitamini düzeylerinin sağlıklı insanlara göre anlamlı derecede yüksek olduğunu göstermiştir. Veriler, IL6 sitokinlerinin, COVID-19 ile enfekte kişilerde terapötik yanıtın gerçekleştirilmesinde çok önemli bir faktör olarak dikkate alınması gerektiğini ileri sürmüştür. Sonuçlar, SNP geninin sıklığı ile COVID-19 vakalarının şiddeti arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Genel olarak, çalışmanın bulguları, IL-10'daki artışın ve lenfositlerdeki düşüşün COVID-19'un güvenilir göstergeleri olduğunu doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine whether COVID19 infection is associated with variations in the IL-6 and IL-10 genes. In the study, samples were obtained from 20 healthy individuals as a control group and 90 individuals (male and female) with COVID-19 infection. IL-6 levels are significantly higher in COVID-19 infected patients than in healthy individuals. However, the data showed that the level of IL-10 in infected patients was significantly higher than in healthy ones. The serum vitamin D3 levels of infected patients were significantly lower than those of healthy controls. However, the results showed that infected patients had significantly higher vitamin B12 levels than healthy people. The data suggested that IL6 cytokines should be considered as a crucial factor in achieving the therapeutic response in people infected with COVID-19. The results showed a strong correlation between the frequency of the SNP gene and the severity of COVID-19 cases. Overall, the study's findings confirm that the increase in IL-10 and the decrease in lymphocytes are reliable indicators of COVID-19