Kardiyoloji servisinde yatan hastalarda algılanan sosyal desteğin anksiyete ve depresyon ile ilişkisi
The relationship of perceived social support with anxiety and depression in inpatients in the cardiology service
- Tez No: 788779
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırma kardiyoloji servisinde yatan hastaların algıladıkları sosyal destek düzeylerinin anksiyete ve depresyon düzeyleri ile ilişkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Bu kapsamda Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesi kardiyoloji servisinde yatan 260 hasta araştırma örneklemini oluşturmuştur. Veriler toplama araçları olarak Sosyodemografik özellikler veri toplama formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS programı ile değerlendirilmiş olup, betimsel analizler (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum, maksimum), tek yönlü varyans analizi (ANOVA), t-testi, pearson korelasyon analizi, lineer regresyon analizi ve post hoc (Tukey, LSD) analizleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 63,43±13,71 olup %54,6'sı erkek, %78,8'i evli, %92,3'ü çocuk sahibi, %70,8'i eğitim düzeyi olarak ilkokul ve altıdır. Hastaların %74,8'inin bir işte çalışmadığı, %96,9'unun refakatçisinin olduğu ve %71,2'sinin ek hastalığının olduğu görülmektedir. Hastaların Hastane Anksiyete Depresyon ölçek puan ortalamaları ise hastane anksiyete puanı için 8,87±5,10, hastane depresyon puanı için 7,42±4,61 olarak bulunmuştur. Hastaların Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek ölçek puanları ortalamaları ise algılanan sosyal destek-genel için 62,18±18,70, algılanan sosyal destek-aile için 24,38±5,21, algılanan sosyal destek-özel insan için 18,52±8,86, algılanan sosyal destek-arkadaş için 19,28±8,25 çıkmıştır. Hastaların algılanan sosyal destek genel puanları ile hastane anksiyete (r=-0.36; p=0,000) ve depresyon (r=-0.434; p=0,000
Özet (Çeviri)
The research was planned as a descriptive study in order to determine the relationship between the perceived social support levels of the patients hospitalized in the cardiology service and their anxiety and depression levels. In this context, 260 patients hospitalized in the cardiology service of Bandırma Training and Research Hospital formed the research sample. Sociodemographic characteristics data collection form, Multidimensional Scale of Perceived Social Support and Hospital Anxiety Depression Scale were used as data collection tools. The collected data were evaluated with the SPSS program and descriptive analyzes (frequency, percentage, mean, standard deviation, minimum, maximum), one-way analysis of variance (ANOVA), t-test, pearson correlation analysis, linear regression analysis and post hoc (Tukey, LSD) analyzes were used. The mean age of the patients participating in the study was 63.43±13.71, 54.6% were male, 78.8% were married, 92.3% had children, 70.8% were primary school or below in education level. It is seen that 74.8% of the patients do not have a job, 96.9% have a companion and 71.2% have an additional disease. Hospital Anxiety Depression scale mean scores of the patients were found to be 8.87±5.10 for hospital anxiety score and 7.42±4.61 for hospital depression score. Multidimensional Perceived Social Support scale scores of the patients were 62.18±18.70 for perceived social support-general, 24.38±5.21 for perceived social support-family, 18.52±8 for perceived social support-special person. .86, 19.28±8.25 for perceived social supportfriend. There was a weak negative correlation between patients' general scores of perceived social support and hospital anxiety (r=-0.36; p=0.000) and depression (r=- 0.434; p=0.000