Sekonder göz içi lens implantasyonlarımız; PMMA ve katlanabilir transskleral fiksasyonlu göz içi lens implantasyonu klinik sonuçlarının karşılaştırılması
Our secondary Intraocular Lens Implantations ;Comparison of Clinical Outcomes of PMMA and Foldable Transscleral Fixation Intraocular Lens Implantation
- Tez No: 788781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ELTUTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada çeşitli nedenlerle afaki oluşmuş vakalarda uyguladığımız sekonder GİL implantasyonu seçeneklerinden transskleral fiksasyonlu katlanabilir ve PMMA GİL implantasyonu sonuçlarını inceledik. Hastaların preoperatif ve postoperatif düzeltilmiş görme keskinliği, intraoperatif ve postoperatif komplikasyonlarıyla beraber sferik ve silendirik değerleri değerlendirildi. Bu amaçla 36 olgu opere afak, 7 olgu psödofak ve 6 olgu lens subluksasyonu olmak üzere 49 afak hastanın 49 gözü çalışma kapsamına alındı. Olguların 26'sına PMMA, 23'üne katlanabilir akrilik hidrofilik GİL'i ab interno yöntemiyle skleraya sütüre edilerek arka kamaraya implante edildi. Ortalama 9,4 ay takip edildi. Postoperatif Snellen eşeline göre tashihli görme keskinliği bütün olgularda aynı veya en az bir sıra ve üzeri artış gözlendi. Her iki grup arasındaki sonuç görme keskinliğinin anlamlı olmadığı tespit edildi. Postoperatif sferik ekivalan değeri her iki grupta da miyopik olarak bulundu. Preoperatif ve postoperatif silendirik değerler karşılaştırıldığında PMMA grubundaki istatiksel olarak anlamsız iken katlanabilir grupta istatiksel olarak anlamlı bulundu. Her iki grupta da intraoperatif herhangi bir komplikasyonla karşılaşılmadı. Her iki gruptada postoperatif en sık karşılaşılan komplikasyon medikal tedaviyle kontrol altına alınabilen geçici korneal ödem ve postoperatif göz içi basınç yüksekliğiydi. Yeterli arka kapsül desteği olmayan afak hastalarda sekonder GİL implantasyonu seçeneklerinden transskleral fiksasyonlu arka kamara GİL implantasyonu etkin ve güvenilir bir seçenektir. Transskleral fiksasyonlu GİL implantasyonunda katlanabilir GİL seçimi PMMA GİL'ine göre cerraha daha güvenli bir cerrahi ortam sunarken, hasta için daha az cerrahi astigmatizma ve daha hızlı görme rehabilitasyonu demektir
Özet (Çeviri)
Our secondary Intraocular Lens Implantations ;Comparison of Clinical Outcomes of PMMA and Foldable Transscleral Fixation Intraocular Lens Implantation In this study, the results of secondary IOL implantation techniques, including transscleral fixation with foldable and PMMA IOLs, were evaluated in cases of aphakia induced by a variety of conditions. The preoperative and postoperative best corrected visual acuity, spherical and cylindrical values, and intraoperative and postoperative complications of patients were evaluated. A total of 49 eyes of 49 patients were included, consisting of 36 cases of postoperative aphakia, 7 cases of pseudophakia, and 6 cases of lens subluxation. Of these, 26 eyes received PMMA IOLs and 23 eyes received foldable hydrophilic acrylic IOLs using the ab interno technique. The mean follow-up period was 9.4 months. Visual acuity was assessed by the postoperative Snellen chart, and a same or at least one line improvement in corrected visual acuity was observed in all cases. There was no significant difference in visual acuity between the two groups. Postoperatively, the spherical equivalent value was found to be myopic in both groups. Comparing preoperative and postoperative cylindrical values for the PMMA group revealed statistically insignificant results, whereas the foldable group showed statistically significant results. There were no intraoperative complications in either group. The most common postoperative complications in both groups were transient corneal edema and elevated intraocular pressure, which were controlled with medical treatment. Transscleral fixation of posterior chamber intraocular lens (PCIOL) is an effective and reliable option for secondary IOL implantation in aphakic patients with insufficient posterior capsule support. In transscleral fixation of PCIOL, the selection of foldable IOL provides a safer surgical environment for the surgeon compared to PMMA IOL, and results in less surgical astigmatism and faster visual rehabilitation for the patient