Hafif şişman ve şişman bireylerde düşük diyetsel ileri glikasyon son ürünlerinin metabolik parametreler üzerine etkisi
The effect of low dietary advanced glycation end products on metabolic parameters in overweight and obese individuals
  1. Tez No: 962476
  2. Yazar: BURCU TÜRKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KIZILTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Obezite bir halk sağlığı sorunudur ve tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. En önemli tedavi yöntemi tıbbi beslenme tedavisidir. Çeşitli diyet tedavi yaklaşımları kullanılmakla beraber son yıllarda düşük İleri Glikasyon Son Ürünleri (AGEs) diyetlerinin obezite tedavisinde hem ağırlık kaybı hemde metabolik bozuklukların düzeltilmesinde ek bir yarar sağlayacağı bildirilmektedir. Bu araştırma hafif şişman ve şişman bireylerde düşük AGEs içeren diyetin metabolik parametreler üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla planlanmştır. Araştırma Şubat 2024- Mayıs 2024 tarihleri arasında Ankara'da özel bir beslenme danışmanlık merkezine başvuran bireylerle yapılmıştır. Araştırmaya 30-50 yaşları arasında, beden kütle indeksi ≥ 25 kg/m2 olan, tıbbi tedavi almayan bireyler dahil edilmiştir. Çalışma 45 bireyle yürütülmüştür. Veriler anket formuyla toplanmıştır. Anket formuyla bireylerin, demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri, kan basınç düzeyleri, biyokimyasal parametreleri ve 24 saatlik geriye yönelik 2 günlük besin tüketim kayıtları alınmştır. Besin tüketim kayıtlarıyla bireylerin beslenme durumları değerlendirilmiş, diyet AGEs'leri hesaplanmıştır ve ortalama AGEs alımları 9.575,1 ± 4.633,89 kU bulunmuştur. Bu çalışmada bireylere uygulanan diyet tedavisinde diyet AGEs içeriği 6000 kU olacak şekilde planlanmış ve 12 hafta süreyle yapılan takipte bireylerin ortalama 6.941,3 ± 1.723,22 kU AGEs aldıkları belirlenmiştir. Çalışma başlangıcında erkeklerin kadınlara göre, bekarların evlilere göre, mesleği serbest meslek olanların ve öğrencilerin ev hanımı-emekli-işçiye göre, hastalığı olanların olmayanlara göre, alkol kullananların kullanmayanlara göre, sigara kullananların kullanmayanlara göre AGEs alım miktarlarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bireylerin çalışma başlangıcı ve 12.
Özet (Çeviri)
Obesity is a public health issue, and medical nutrition therapy is its most critical treatment method. While several dietary approaches exist, low Advanced Glycation End Products (AGEs) diets have recently shown added benefits for weight loss and metabolic health. This study examined the impact of a low AGEs diet on metabolic parameters in mildly overweight and obese individuals aged 30–50 (BMI ≥ 25 kg/m²) not receiving medical treatment. Conducted between February and May 2024 in Ankara at a private nutrition counseling center, it included 45 participants.Data was collected via surveys covering demographics, eating habits, measurements, blood pressure, biochemical parameters, and 24-hour retrospective food records. Nutrition status and AGEs intake were evaluated, with an average of 9,575.1 ± 4,633.89 kU. The 12-week dietary intervention was based on a 6000 kU AGE limit; participants averaged 6,941.3 ± 1,723.22 kU AGEs intake. At the start of the study, AGE intake was found to be higher among men than women; single individuals compared to married; freelancers and students compared to housewives, retirees, and workers; those with existing medical conditions compared to those without; alcohol users compared to non-users; and smokers compared to non-smokers.