Sulu çözeltilerden oksidasyon prosesleri ile boya gideriminin araştırılması
Investigation of dye removal by oxidation processes from aqueous solutions
- Tez No: 788817
- Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ AŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dünya çapında en köklü ve önemli sektörlerden biri de tekstildir. Atık su oluşumunda da büyük pay sahibidir. Boya atıkları üretim aşamasında günden güne ve hatta saatten saate değişkenlik göstermektedir. Biyolojik olarak parçalanamayan bu moleküller fauna ve florayı olumsuz yönde etkileyerek fotosentetik sürece müdahale etmektedir. Son yıllarda bu organik kirleticilerin giderilmesi için hidroksil radikallerinden faydalanılmaktadır. En çok üretilen boyaların yarısından fazlasını azo grubu boyalar oluşturmaktadır. Araştırmada Sono-Fenton prosesi, ultrases hidrojen peroksit prosesi ve ultrases prosesi gibi ileri oksidasyon prosesleriyle Direct Orange 26 ve Acid Red 88 boyarmaddesinin sulu ortamdan giderilebilirliği incelenmiştir. Direct Orange 26 ve Acid Red 88 boyarmaddesinin giderimi renk, iletkenlik ve KOİ parametreleri ile takip edilmiştir. Uygun deneysel şartlar için pH, H2O2, Fe(II) derişimi, zaman ve başlangıç derişimi gibi parametreler incelenmiştir. Organik kirleticilerin renk ve KOİ gideriminde en iyi yöntem olarak Sono-Fenton prosesi belirlenmiştir. Sono-Fenton yönteminde Direct Orange 26 için % 98,93 renk, % 85,21 KOİ giderimi ve Acid Red 88 için % 99,38 renk, % 96,90 KOİ giderim verimi sağlanmıştır. Ultrases-hidrojen peroksit yönteminde Direct Orange 26 için % 91,11 renk, % 75,42 KOİ giderimi ve Acid Red 88 için %93,40 renk, %73,53 KOİ giderim verimi elde edilmiştir. Ultrases yönteminde ise Direct Orange 26 için % 12,13 renk, % 65,97 KOİ giderimi ve Acid Red 88 için %58,24 renk, % 63,55 KOİ giderim verimi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most established and important sectors worldwide is textile.Dye wastes vary from day to day and even from hour to hour during the production phase. These non-biodegradable molecules interfere with the photosynthetic process by adversely affecting the fauna and flora. In recent years, hydroxyl radicals have been used to remove these organic pollutants. More than half of the most produced dyes are azo group dyes. The research involves removal of Direct Orange 26 and Acid Red 88 dyestuffs from aqueous media was investigated by advanced oxidation processes such as Sono-Fenton process, ultrasound hydrogen peroxide process and ultrasound process. Color, conductivity and COD parameters of direct Orange 26 and Acid Red 88 dyestuffs were followed. Parameters such as pH, H2O2, Fe(II) concentration, time and initial concentration were examined for appropriate experimental conditions.The Sono-Fenton process saw better degradation of organic pollutants and increased color and COD removal yields. The Sono-Fenton method provided 98.93% color and 85.21% COD removal for Direct Orange 26, 99.38% color and 96.90% COD removal for Acid Red 88.The Ultrasound-hydrogen peroxide method provided 91.11 % color and 75.42 % COD removal for Direct Orange 26, 93.40 % color and 73.53 % COD removal for Acid Red 88.In ultrasound method provided 12.13 % color and 65.97 % COD removal for Direct Orange 26, 58.24 % color and 63.55 % COD removal for Acid Red 88.