Akut koroner sendrom kliniğiyle perkütan koroner girişim yapılan hastalarda lökoglisemik indeks ile no-reflow ilişkisi
Leukoglycemic index and no-reflow relationship in patients who undergone percutaneous coronary intervention with acute coronary syndrome
  1. Tez No: 788824
  2. Yazar: MEHMET UĞUR ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MÜCAHİT BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Kardiyovasküler hastalıklar dünya genelinde en sık görülen ölüm nedenidir. Akut koroner sendrom (AKS) hastalarında invaziv koroner anjiografi (KAG) ve perkütan koroner girişim (PKG) birçok hastada tedavinin temel taşlarından birini oluşturmaktadır. No-reflow fenomeni PKG sırasında meydana gelebilen kötü prognoz ile seyreden önemli komplikasyonlardan bir tanesidir. Lökoglisemik indeks (LGI) AKS hastalarında prognoz tayininde kullanımı pratik belirteçlerdendir. Literatürde PKG yapılan hastalarda no-reflow gelişme riski açısından çeşitli çalışmalar yapılmış olup LGI'nin no-reflow ile ilişkisini araştıran çalışmaya rastlanmamıştır. Bu sebep ile AKS kliniğiyle PKG yapılan hastalarda LGI ile no- reflow arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli retrospektif gözlemsel çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan AKS kliniğiyle PKG yapılıp stent implante edilen ve no-reflow fenomeni gelişen ardışık 135 hasta ile no- reflow gelişmeyen 280 hasta alınmıştır. Hastaların LGI değerleri LGI:Glukoz(mg/dL)*Lökosit sayısı(109/L) formulüyle hesaplandı ve LGI
Özet (Çeviri)
Aim: Cardiovascular diseases are the most common cause of death worldwide.Invasive coronary angiography (ICA) and percutaneous coronary intervention (PCI) in patients with acute coronary syndrome (ACS) constitute one of the cornerstones of treatment in many patients. No-reflow phenomenon is one of the major complications that can occur during PCI with a poor prognosis. Leukoglycemic index (LGI) is one of the practical markers for prognosis in ACS patients. In the literature, various studies have been conducted in terms of the risk of no-reflow development in patients undergoing PCI, but no studies investigating the association of LGI with no-reflow have been found. Therefore, we aimed to investigate the relationship between LGI and no-reflow in patients undergoing PCI for ACS. Materials and Methods: Our study was designed as a single-center retrospective observational study. The study included 135 consecutive patients who met the inclusion criteria and underwent PCI and stent implantation with ACS and developed no-reflow phenomenon and 280 patients who did not develop no-reflow. LGI values of the patients were calculated by the formula LGI: Glucose(mg/dL)*Leukocyte count(10⁹/L) and patients with LGI