Metastatik göğüs kanseri hastalarında serum IL-17 ve lipoksin A4 düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of relationship between IL-17 cytokine and lipoxin A4 level in serum of metastatic breast cancer
- Tez No: 498292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Metastatik form meme kanserinden ölümlerin yüzde doksanından fazlasını oluşturur. Metastaz ve tümör ilerlemesi için inflamasyonun gerekli olduğu bulunmuş olduğundan tümörogenez için proinflamatuar ve anti-inflamatuarimmün cevap arasında bir denge mevcut olmalıdır. Bizim çalışmamızda metastatik meme kanseri hastalarında proinflamatuar sitokin IL-17 ve anti-inflamatuarlipidmediatörü LXA4 düzeylerinin ve aralarındaki ilişkinin araştırılması hedeflenmiştir. Evre 4 meme kanseri olan 35 Libyalı hastadan serum numuneleri toplanmış ve enzyme-linkedimmünsorban tayinle interlökin-17 ve lipoksin A4 düzeyleri ölçülmüştür. Sonuçlar üçlü negatif ve üçlü pozitif hastalar arasındaki farkın anlamlı olmadığını göstermiştir (p=0.8). Ek olarak, üçlü negatif ve üçlü pozitif hastalar arasında LXA4 düzeylerinde de anlamlı fark gözlenmemiştir (p=0.5). LXA4 ve IL-17 arasında pozitif korelasyon mevcuttur (p=0.006). Sonuçlarımız metastatik aşamadaki göğüs kanserinde lipoksin A4 ve interlökin-17 arasında anlamlı bir doğrudan ilişki olduğunu göstermiştir. Lipoksin A4 ve interlökin-17'nin metastazdaki rolünün ve ER-negatif ve üçlü negatif olan hastalardaki rolünü değerlendirmek için büyük örneklemli grup çalışmalarının yapılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Metastatic form represents more than ninety percent of breast cancer deaths. As inflammation found to be necessary for metastasis and tumor progression, and the balance between proinflammatory and anti-inflammatory immune response is important for tumorogenesis. Our study aimed to investigate proinflammtory cytokine IL-17 and antiinflammtory lipid mediator LXA4 levels in patients with metastatic breast cancer and their relationship with one another. serum samples were collected from 35 Libyan patients with stage IV breast cancer, and the concentration of interleukin-17 and lipoxin A4 were measured using enzyme-linked immune sorbent assay. The results showed insignificant different in level of IL-17 between patients with triple negative and triple positive patients (p=0.8). in addition no significant different in LXA4 level between triple negative and positive patients (p=0.5). there was positive correlation between LXA4 and IL-17 (p=0.006). Our results have shown significant direct relationship between lipoxin A4 and interleukin-17 in metastatic stage of breast cancer. Further researches involving large sampled group study required to evaluate role of lipoxin A4 and interleukin-17 in metastasis and their role in patients who ER negative and triple negative