Farklı rasyon protein düzeylerinin Türkgeldi kuzularında besi performansı ve karkas özellikleri üzerine olan etkilerinin araştırılması
The Effect of the different ration protein levels on the fattenning performance and carcass characteristics in the Türkgeldi Lambs
  1. Tez No: 78897
  2. Yazar: LEVENT COŞKUNTUNA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SABAHATTİN ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
VI ÖZET Farklı Rasyon Protein Düzeylerinin Türkgeldi Kuzularında Besi Performansı ve Karkas Özellikleri Üzerine Olan Etkileri Bu çalışmada, besi için hazırlanan kesif yem karmalarının içermiş olduğu ham protein miktarının, Türkgeldi kuzularında besi performansı, karkas özellikleri ve bazı kan parametreleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma başlangıcında 27 baş Türkgeldi erkek kuzusu (2-2.5 aylık yaşta sütten kesilmiş) canlı ağırlıkları bazında üç deneme grubuna ayrılmışlardır. Her bir deneme grubunda yer alan hayvanlar hazırlanan kesif yem karmaları (Gl; 13.34 % HP, 2510 kcal ME/kg, G2;14.56 % HP, 2530 kcal ME/kg, G3; 15.85 % HP, 2560 kcal ME/kg,) ad libitum seviyede 56 gün süre ile yemlenmişlerdir. Besi süresince aynı zamanda, hayvan basma 1 00 g/gün düzeyinde kuru ot verilmiştir. Kesif yem karmaları günde üç ayrı öğünde verilmiş, sabah yemlemesinden önce artan yemler ayrılarak tartılmıştır. Deneme süresince ikişer haftalık dönemlerde canlı ağırlık tartımları yapılmış, aynı dönemlerde glikoz, total protein, üre, kreatinin, trigliserit, kolesterol ve VLDLc düzeylerinin belirlenmesi amacı ile kan örnekleri alınmıştır. Besi döneminin bitişini takiben, her gruptan 5 'er kuzu karkas analizleri için kesilmiştir.vn Gl, G2 ve G3 gruplarında ortalama besi sonu canlı ağırlıkları, ortalama günlük canlı ağırlık artışları ortalama yem tüketimi ve yemden yararlanma oranlan sırası ile 40.40±1.586, 38.73±0.877, 38.14±1.757 kg; 344.31±15.224,319.69±12.959,306.56±15.411 g; 1.46±0.015, 1.45±0.010, 1.41±0.013 kg ve 4.44±0.214, 4.83±0.231, 4.98±0.302 kg olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY The Effect of The Different Ration Protein Levels on The Fattening Performance and Carcass Characteristics in The Türkgeldi Lambs In this trial the effects of the crude protein contents of the fattening concentrates on the fattening performance, carcass characteristics and some blood parameters in the Türkgeldi lambs were investigated. Twentyseven Türkgeldi male lambs (weaned 2-2.5 mounts of age) were allotted randomly by weight in the three groups at the begining of the trial. Animals in each trial groups were fed individually with trial concentrates (G1; 13.34 % CP, 2510 kcal ME/kg, G2;14.56 % CP, 2530 kcal ME/kg, G3; 15.85 % CP, 2560 kcal ME/kg,) and the concentrates were given ad libutum levels for a 56 days. Also 100 g/day sun crude hays were given per animal during the fattening period. Concantrates were given three times a day and any food remaning in the troughs were removed and weighted before the morning feeding. Live weights of the animals were recorded every two weeks interval, at the same time blood plasma samples collected and analyzed to the determination of glucose, total protein, urea, creatinin, trigliserid, cholostrol and VLDLc.IX After the fattening period, 5 lambs from the each trial groups were slaughtered for the carcass analyzes. Average live weights at the end of the trial, average daily gains, average feed intake and feed efficience ratio of the trial groups were founds as 40.40±1.586, 38.73±0.877, 38.14±1.757 kg; 344.3 1Ü5.224, 319.69±12.959, 306.56Ü5.411 g; 1.46i0.015, 1.45±0.010, 1.4U0.013 kg and 4.44İ0.214, 4.83±0.231, 4.98i0.302 kg for the groups of G1, G2 and G3 respectively.