2. sınıf öğrencilerinin uzamsal görselleştirme becerileri üzerine test geliştirme çalışması
Test development study on spatial visualization for 2nd grade students
  1. Tez No: 789016
  2. Yazar: SEVGİ DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma ile 2. sınıf öğrencilerinin, uzamsal görselleştirme becerilerini ölçen geçerli ve güvenilir bir test geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma tarama yöntemi ile yürütülmüş olup test geliştirme basamaklarına uygun olarak geliştirilmiştir. 2021-2022 eğitim öğretim yılında Türkiye'de bazı illerde 2. sınıfta öğrenim gören 396 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında uzamsal görselleştirme becerisini üç alt boyutta (zihinsel bütünleme, zihinsel döndürme ve kâğıt katlama) ölçen 12 sorudan oluşan bir test geliştirilmiştir. Hazırlanmış olan 12 maddelik Uzamsal Görselleştirme Testi'nin 296 öğrenciye pilot uygulaması yapılmıştır. Pilot uygulama ile elde edilen bulgulara göre maddelerin genellikle orta ve zor seviyede olduğu, ayırt edicilik bakımından ise çok iyi olduğu görülmüştür. Faktör analizinden sonra 10 maddeye düşürülen nihai teste ait KR-20 iç tutarlılık katsayısı 0.63 olarak hesaplanmıştır. Testin ortalama güçlük indeksi 0.35 iken ortalama ayırt edicilik indeksi 0.48 olarak bulunmuştur. Çalışma sonucunda uzamsal görselleştirme konusunda 2. sınıf öğrencileri için geçerli ve güvenilir bir test elde edilmiştir. Ayrıca, 2. Sınıf öğrencilerinin uzamsal görselleştirmelerinin düşük düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, a valid and reliable test sections measuring the spatial visualization properties of 2nd grade students. The study was carried out with the scanning method and to work in accordance with the test development steps. In the 2021-2022 academic year, 396 students studying in the 2nd grade in some provinces in Turkey constitute their education. Within the scope of the study, a test reading consisting of 12 questions of three sub-items (mental integration, mental rotation and paper folding) scale of spatial visualization skill. The 12-item Spatial Visualization Test was piloted to 296 students. According to the measurement obtained with the pilot application, consumers are generally medium and difficult, and their distinctiveness is very good. The KR- 20 interconnection coefficient of the final test, which was reduced to 10 items after factor analysis, was calculated as 0.63. While the average strength index of the test was 0.35, the average discrimination index was 0.48. As a result, a valid and reliable test for 2nd grade environments in Working Spatial Visualization has been obtained. In addition, the perception that the spatial visualization of the 2nd grade students is low has been reached.