Böbrek hücreli karsinomda non - invazif radyolojik parametreler ile patolojik özelliklerin ilişkisi
Relationship between non-invasive radiological parameters and pathological characteristics in renal cell carcinoma
  1. Tez No: 329999
  2. Yazar: MUSTAFA AZİZ HASSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZETAmaç: Böbrek hücreli karsinom (BHK), böbrek malignitelerinin yaklaşık %80-85'ini oluşturur. BHK'da en önemli prognostik bilgiler sadece patolojik inceleme ile mümkün olduğundan, herhangi bir müdahale öncesinde mümkün olduğu kadar çok bilgi elde etmek zorunludur. Biz bu çalışmamızda, BHK'da non-invasif radyolojik parametreler ile patolojik özellikleri arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını belirlemeyi amaçladık.Gereç ve yöntem: Ocak 2005_aralık 2011 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı'nda böbrek tümörü tanısıyla radikal nefrektomi(RN) veya nefron koruyucu cerrahi (NKC) uygulanan ve patoloji sonucu BHK olan 201 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi.Bulgular: Tüm olguların 110'u (%54.7) endofitik büyüyen tümöral kitle, 91(%45.3) olguda ise egzofitik büyüyen tümöral kitle mevcuttu.Endofitik tümörlerin %80.9'u berrak BHK ve %19.1 berrak olmayan BHK iken; egzofitik tümörlerin %41.8 berrak BHK ve %58.3 berrak olmayan BHK idi ve istatistiksel olarak anlamlı bulundu(p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTRelationship Between Non-invasive Radiological Parameters and Pathological Features in Renal Cell CarcinomaObjective: Renal cell carcinoma (RCC), account for 80-85% of renal malignancies. İn RCC the most important prognostic information is available by pathological examination only, so, prior to any intervention as much information as possible was required.