Hemşirelerin iletişim ve problem çözme becerilerinin incelenmesi
Examining nurses' communication and problem solving skills
  1. Tez No: 789045
  2. Yazar: ASİYE KESGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KHORSHTD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Araştırma hemşirelerin iletişim beceri düzeyi ve problem çözme beceri algı düzeyi ile bu ikisi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Yöntem: Çalışma, İzmir ili sınırlarındaki T.C. Sağlık Bakanlığına bağlı Torbalı Devlet Hastanesi ve Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesinde görev yapmakta olan 152 hemşire (evrenin %52'si) ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri 'Tanıtıcı Özellikler Formu', 'İleşim Becerileri Envanteri (İBE)' ve 'Problem Çözme Envanteri (PÇE)' ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Student's t testi, One-way ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi kullanıldı. Bulgular: Hemşirelerin İBE toplam puan ortalaması 172.71+16.71, PÇE toplam puan ortalaması 85.17+21.63 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted as cross-sectional and descriptive in order to examine the communication skill level and problem solving skill perception level of nurses and the relationship between these two. Method: The study was carried out with 152 nurses (52% of the population) working at Torbalı State Hospital and Gaziemir Nevvar Salih İşgören State Hospital in İzmir. Research data were collected with the 'Introductory Specifications Form', 'Communication Skills Inventory (CSI)'and 'Problem Solving Inventory (PSI)'. Descriptive statistics, Student's t test, One way ANOVA, Pearson Correlation Analysis were used to evaluate the data. Results: Nurses'CSI total score average was 172.71+16.71 and PSI total score average was 85.17+21.63.