Bir vakıf üniversitesi hastanesinde çalışan hemşirelerin problem çözme becerileri ile ekip çalışması tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between problem solving skills and teamwork attitudes of nurses working in a foundation university hospital
- Tez No: 813955
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM ŞEN OLGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Coş M. Bir Vakıf Üniversitesi Hastanesinde Çalışan Hemşirelerin Problem Çözme Becerileri ile Ekip Çalışması Tutumları Arasındaki İlişkinin İncelenmesi. İstanbul, T.C. Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, 2023. Bu çalışma, problem çözme ve ekip çalışması tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 24.04.2023- 24.05.2023 tarihleri arasında bir vakıf hastanesinin Koşuyolu ve Koztatağı şubelerinde çalışan ve dahil edilme kriterlerine uyan hemşireler oluşturmuştur (n=200). Veriler, ''Sosyodemografik Bilgi Formu'', ''Kişilerarası Problem Çözme Envanteri'' ve ''Ekip Çalışması Tutumları Ölçeği'' kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizleri için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 26.0 programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzde, ortalama, standart sapma, aritmetik ortalama, parametrik testler One Way ANOVA, Student t testi; non-parametrik testler Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testi ve pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin demografik özellikler incelendiğinde, %87,5'inin kadın, %50,5'inin 25 yaş ve altında olduğu; %75,5'inin bekar, %36,5'inin gelir durumunun düşük, 66,5'inin lisans mezunu olduğu tespit edilmiştir. Kadın hemşirelerin erkek hemşirelere göre problem çözme konusunda kendini daha güvensiz hissettikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Coş M. Investigation of the Relationship Between Problem Solving Skills and Teamwork Attitudes of Nurses Working in a Foundation University Hospital. Istanbul, T.C. Yeditepe University Institute of Health Sciences, 2023. This study was carried out in descriptive and cross-sectional type in order to examine the relationship between problem solving and teamwork attitudes. The sample of the study consists of nurses who meet the inclusion criteria and worked in the Koşuyolu and Kozyatağı branches of a private medical faculty and teaching hospital between 24.04.2023 and 24.05.2023 (n=200). Data were collected using the“Sociodemographic Information Form”,“Interpersonal Problem Solving Inventory”and“Teamwork Attitudes Scale”. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 26.0 program was used for statistical analysis of the study. In the analysis of data, percentage, mean, standard deviation, arithmetic mean, parametric tests One Way ANOVA, Student's t test; non-parametric tests Kruskal Wallis and Mann Whitney U test and Pearson correlation test were used. When the demographic characteristics of the participants were examined, it was determined that 87.5% of them were women, 50.5% were 25 years old and under; It has been determined that 75.5% of them are single, 36.5% of them have low income and 66.5% of them have a bachelor's degree. It was determined that female nurses felt more insecure about problem solving than male nurses.