Hemşirelik öğrencisi akademik dayanıklılık envanteri'nin Türkçeye uyarlanması
Turkish adaptation of the nursing student academic resilience inventory
- Tez No: 789080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu metodolojik araştırma, Hemşirelik Öğrencisi Akademik Dayanıklılık Envanteri'nin Türkçeye uyarlanarak geçerlik ve güvenirliğinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Mayıs- Haziran 2022 tarihleri arasında Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde öğrenim gören 250 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Hemşirelik Öğrencisi Akademik Dayanıklılık Envanteri ve Hemşirelerde Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra geçerlik ve güvenirlik analizleri kullanılmıştır. Uyarlaması yapılan envanterin 24 maddeli, iyimserlik, iletişim, öz-saygı/değerlendirme, öz-farkındalık, güvenilirlik ve öz-düzenleme olmak üzere 6 faktörlü bir yapı gösterdiği ve faktör yüklerinin 0,346-0,819 arasında değiştiği belirlenmiştir. Envanterin uyum indeksleri χ2/df 2,294, GFI 0,848, AGFI 0,803, IFI 0,853, TLI 0,821, CFI 0,850, RMSEA 0,072 ve SRMR 0.067 olarak saptanmıştır. Hemşirelik Öğrencisi Akademik Dayanıklılık Envanteri'nin tamamının Cronbach alfa güvenirlik değerinin 0,887 olduğu, alt boyutların Cronbach alfa katsayısının ise 0,565-0,767 arasında olduğu bulunmuştur. Ayrıca madde-toplam puan korelasyon katsayısının 19. madde dışında 0.344-0.597 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda Hemşirelik Öğrencisi Akademik Dayanıklılık Envanteri'nin Türkçe versiyonunun geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This methodological study was carried out to determine the validity and reliability of the Nursing Student Academic Resilience Inventory by adapting it to Turkish. The sample of the study consisted of 250 students studying at Bandırma Onyedi Eylül University, Faculty of Health Sciences, Department of Nursing between May and June 2022. The data of the study were collected with the Personal Information Form, the Nursing Student Academic Resilience Inventory and the Resilience Scale for Nurses. In the evaluation of the data, validity and reliability analyzes were used as well as descriptive statistics. It was determined that the adapted inventory showed a 6 factors structure namely optimism, communication, self-esteem/evaluation, self-awareness, trustworthiness, and self-regulation with 24-items, and factor loads varied between 0.346 and 0.819. The fit indexes of the inventory were χ2/df 2.294, GFI 0.848, AGFI 0.803, IFI 0.853, TLI 0.821, CFI 0.850, RMSEA 0.072, and SRMR 0.067. The Cronbach alpha reliability value of the entire Nursing Student Academic Resilience Inventory was found to be 0.887, and the Cronbach's alpha coefficient of the sub-dimensions was between 0.565-0.767. In addition, it was determined that the item-total score correlation coefficient varied between 0.344-0.597, except for the 19th item. Accordingly, the Turkish version of the Nursing Student Academic Resilience Inventory has been shown to be a valid and reliable measurement tool.