COVİD-19 pandemisi öncesi ve sonrası tıbbi atık verilerinin incelenmesi
Analysis of medical waste data before and after the COVİD-19 pandemic
- Tez No: 789083
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA FANDAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Nüfusun ve kentleşmenin artması, toplumsal refah düzeyinin artışı, teknolojinin gelişmesi, satın alma gücünün artması, tüketim alışkanlıkları ve davranışlarının artması, hizmetlerde lüks ve kalite arayışı atık miktarını artırmaktadır. Bu çalışma, ayrı atık toplama ve azaltma stratejileri ile Trabzon İl Ambulans Servisi ve Toplum Sağlığı Merkezleri'nin atık yönetimini ve bu kurumlardaki atık miktarı ve dağılımına Covid-19'un etkisini incelemektedir. Covid-19 enfeksiyonunun atık miktarına ve dağılımına etkisini incelemek için ülkemizde Covid-19 enfeksiyonunun ilk görüldüğü 2020 yılı ile önceki ve sonraki yılların verileri karşılaştırılmıştır. Trabzon İli Ambulans Servisinde, ülkemizde ilk Covid-19 vakasının görüldüğü yıl olan 2020 yılında öncesi ve sonrası yıllara göre daha fazla tıbbi atık miktarı (8641 kg) ortaya çıkmıştır. Toplum Sağlığı Merkezinde ise 2020 yılında oldukça fazla artış gösteren tıbbi atık miktarı, en fazla 2021 yılında tıbbi atık miktarı (5350 kg) ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in population and urbanization, the increase in the level of social welfare, the development of technology, the increase in purchasing power, the increase in consumption habits and behaviors, the pursuit of luxury and quality in services increase the amount of waste. This study examines the separate waste collection and reduction strategies and the waste management of Trabzon Provincial Ambulance Service and Public Health Centers and the impact of Covid-19 on the amount and distribution of waste in these institutions. In order to examine the effect of Covid-19 infection on the amount and distribution of waste, the data of the year 2020, when the Covid-19 infection was first seen in our country, and the previous and following years were compared. In the Trabzon Province Ambulance Service, more medical waste (8641 kg) emerged in 2020, the year when the first case of Covid-19 was seen in our country, compared to the years before and after. In the Community Health Center, the amount of medical waste, which increased considerably in 2020, was the maximum amount of medical waste (5350 kg) in 2021.