Açık ocak maden çalışanlarının termal konfor koşullarının analizi
Analysis of termal comfort conditions of open pit mine workers
- Tez No: 789163
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Küresel ısınmanın önem kazandığı günümüz koşullarında çalışanların da ısı stresine maruziyetlerini belirlemek oldukça önemli bir konu haline gelmiştir. Sıcaklık probleminin çalışanları olumsuz etkileyebileceği sektörlerden birisi de madenciliktir. Yeraltı çalışma koşullarının atmosferi önemli olduğu kadar açık işletme madenciliğinde yerüstü çalışma ortamının termal konfor koşulları da önem arz etmektedir. Çalışanların termal konfor koşullarına karşı göstermiş olduğu fizyolojik reaksiyonları değerlendirebilmek için çeşitli ısı stresi göstergeleri kullanılabilir. Bu göstergelerden en yaygın olanı ıslak ampül küre sıcaklığı (WBGT) olarak adlandırılan ve TS EN ISO 7243 tarafından kullanılan sıcaklık değeridir. Bu çalışmada, bir altın madenine ait açık ocak sahası dahil olacak şekilde tüm çalışma alanlarında çalışan yaklaşık 800 çalışan 18 faklı meslek grubuna ayırılmış ve WBGT maruziyet düzeyleri belirlenmiştir. WBGT ölçümlerinde TS EN ISO 7243 standardına uygun olacak şekilde QUEST Temp° 36 aleti kullanılmıştır. Sıcağa maruziyeti daha iyi analiz edebilmek amacıyla ölçüm çalışmaları için özellikle yaz ayları tercih edilmiştir. Çalışmada çalışanların metabolik aktivite ve kıyafet faktörleri de göz önüne alınarak değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, where global warming has gained importance, it has become a very important issue to determine the exposure of employees to heat stress. One of the sectors where the temperature problem can negatively affect the employees is mining. As the atmosphere of underground working conditions is important, the thermal comfort conditions of the aboveground working environment are also important in open pit mining. Various heat stress indicators can be used to evaluate the physiological reactions of workers to thermal comfort conditions. The most common of these indicators is the temperature value called the wet bulb globe temperature (WBGT) and used by TS EN ISO 7243. In this study, approximately 800 employees working in all study areas, including the open pit area of a gold mine, were divided into 18 different occupational groups and their WBGT exposure levels were determined. In WBGT measurements, QUEST Temp° 36 instrument was used in accordance with TS EN ISO 7243 standard. In order to better analyze the heat exposure, the summer months were especially preferred for measurement studies. In the study, evaluations were made by considering the metabolic activity and clothing factors of the employees.